Jurinová jeseň v knižnici štartuje

n 1.10.2015 8:12 - Čadca

Otvorenie 11. ročníka Celoslovenského literárneho festivalu duchovnej tvorby pod názvom Jurinová jeseň tento rok Kysucká knižnica v Čadci otvorí sprístupnením výstavy Ladislava Záborského, autora duchovnej tvorby. 

Slávnostné otvorenie sa uskutoční v pondelok, 5. októbra o 15.00 hod. za prítomnosti dcéry autora Márie Záborskej, ktorá napomáhala vyberať diela z tvorby svojho otca. Otvorenie výstavy bude spestrené aj hudobným vystúpením členov Základnej umeleckej školy Jozefa Potočára v Čadci.

Maliar duchovného svetla

Ladislav Záborský je súčasný slovenský maliar, rodák z Tisovca, ktorý sa čoskoro dožije úctyhodných 95 rokov. Mnohí ho vnímajú ako maliara duchovného svetla. Podstatou jeho tvorby sú zážitky jeho vnútorného života, ktoré sa prehĺbili najmä v čase komunistickej diktatúry, keď sa dostal do nemilosti režimu.

Musel sa dlhé desaťročia zaobísť bez oficiálneho uznania. Okrem obrazov vytvoril farebné a leptané vitráže pre 25 kostolov po celom Slovensku. Je autorom 42 krížových ciest zhotovených rôznymi výtvarnými technikami. Výstava v knižnici umožňuje zoznámiť sa s dielom významného slovenského maliara a obohatiť sa o príjemné estetické zážitky. 


Text: Stanislava Laufiková, ilustračné foto: TASR