Päť otázok pre Antona Minárika

n 20.9.2015 16:54 - Banská Bystrica

Slovensko, to nie je iba prekrásna príroda a starobylé pamiatky, to sú predovšetkým ľudia. Ľudia, ktorí tu žijú a pracujú, ľudia, ktorí môžu potiahnuť túto krajinu dopredu. Predstavujeme vám jedného z takých ľudí, Antona Minárika.

Mohli by ste sa v krátkosti predstaviť našim čitateľom?

Narodil som sa 26. 12. 1977 v Martine. Žijem a pôsobím v Banskej Bystrici od roku 1993. Prišiel som sem za športom do VŠC Dukla Banská Bystrica (džudo), kde som pôsobil do roku 2006. Počas dlhoročnej reprezentácie Slovenskej republiky som precestoval veľký kus sveta. Spoznal som veľa zaujímavých krajín a fantastických ľudí. Získal som mnoho medailí zo svetových pohárov, na študentských univerziádach v čínskom Pekingu a v kórejskom Daegu som získal 5. miesto. Som niekoľkonásobný majster SR, na majstrovstvách Európy v Slovinsku som získal 7. miesto. Vyštudoval som pedagogickú fakultu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, absolvoval som doktorandské štúdium na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po dokončení štúdia v Ružomberku som sa vrátil späť do Banskej Bystrice a vyštudoval som odbor právna administratíva v podnikateľskej sfére na Bankovom inštitúte. Som zamestnaný v dopravnej firme, kde pôsobím ako office manažér.

Popritom sa zaujímate o dianie vo vašom meste. Čo obyvateľov u vás trápi najviac a ako by sa tento problém mohol riešiť?

Základný problém, ktorý vidím v Banskej Bystrici je, že chýba výrobná sféra. Dotiahnutím výrobných podnikov by sa čiastočne vyriešila nezamestnanosť v okrese. Stačí sa pozrieť cez kopec do mesta Martin. Miestne komunikácie v meste aj v celom okrese sú v katastrofálnom stave (zle označené priechody pre chodcov, cesta k Rooseveltovej nemocnici a iné). Zlepšením ich kvality sa, samozrejme, zvýši aj bezpečnosť obyvateľstva. Máme tu aj obce, ktoré sú podfinancované z hľadiska podielových daní. Je smutné, keď v niektorých obciach sú starostovia zamestnaní na 60 % úväzku, obce nemajú financie na základné fungovanie, nie to ešte na údržbu komunikácií, osvetlenia a zabezpečenie ďalšieho rozvoja.

Je vaše mesto ideálnym miestom pre váš spokojný život? Alebo niečo tomu ešte chýba?

Mesto Banská Bystrica a jeho okolie ponúka prekrásnu prírodu, kde sa dá fantasticky relaxovať, čo aj využívam vo svojich voľných chvíľach. Dá sa tu využívať aj krytá plaváreň, ktorú navštevujem. Chýbajú tu cyklotrasy, ktoré sľubuje každý primátor vo svojich predvolebných sľuboch, takisto ich vyznačenie na miestnych komunikáciách zo spádových sídlisk až do mesta (ako napríklad v mestách Zvolen, Martin).

Čo sa dá vo vašom meste zaujímavé vidieť?

V Banskej Bystrici by som odporúčal návštevu historického námestia, Thurzov dom, šikmú vežu. Na prízemí Thurzovho domu na Námestí SNP sa nachádza unikátna miestnosť s freskami z druhej polovice 15. storočia, tzv. zelená sieň. Hodinová veža, podľa farby šindľov pokrývajúcich strechu kedysi nazývaná tiež zelená, je najviditeľnejšia dominanta Námestia SNP. A, samozrejme, po návšteve kultúrnych pamiatok aj príjemné posedenie pri kávičke, na Námestí SNP, kde je mnoho kaviarní a majú naozaj širokú a pestrú ponuku káv. Milovníci prírody si tiež určite prídu na svoje – z mesta sa dajú podnikať príjemné prechádzky všetkými smermi.

Ako trávite svoj voľný čas?

Všetok svoj voľný čas sa snažím aktívne venovať mojim dvom krásnym deťom, Laurike a Filipkovi. Chodíme spolu plávať, bicyklovať sa, na prechádzky do mesta a podobne. Najlepšie sa viem zrelaxovať, keď si idem zacvičiť do posilňovne a zahrať futbal. Moje pracovné vyťaženie mi však nedovolí venovať sa môjmu najobľúbenejšiemu športu, džudu, toľko, koľko by som chcel.

(vk), archív A. M.