Materské centrum v Prakovciach oslávilo svoje druhé narodeniny

n 17.9.2015 16:01 - Gelnica

Začínali s veľkými nádejami a plánmi do budúcnosti. Stálo ich to mnoho práce, prebdených nocí a neustálej prípravy. V septembri však oslávili dva roky fungovania v jedinom materskom centre v gelnickom okrese.

Toto materské centrum je druhým domovom mnohých detí a ich rodičov z Prakoviec. Takmer každý mesiac sa môžu tešiť z nového projektu, kurzu či podujatia, ktoré pre nich pracovníčky materského centra pripravujú.

„Tých akcií bolo hádam cez 30. Spomeniem také najväčšie, ako je Míľa pre mamu, Deň detí, Medzinárodný deň materských centier, Halloween, Mikuláš. Každá z nich zanechala spomienky. Nielen z príprav, ale z celého toho dňa,“ spomína Ivana Chovanová, riaditeľka centra.

„Mesiac, dva chystáš, dáš to na papier, potom organizuješ, príde deň akcie, nevieš, čo skôr, a zrazu je večer. No ráno už opäť chystám novú,“ vraví.

Komorná atmosféra

Podobne to bolo aj s prípravou narodeninovej oslavy. Tie spolu s centrom prežili všetci jeho detskí aj dospelí členovia a priaznivci. „Program bol komorný, pre pozvaných. Bolo to poďakovanie tým ľuďom, ktorí nášmu centru pomáhali,“ vysvetľuje Ivana Chovanová.

Medzi týchto ľudí patrí aj niekoľko dievčat, ktoré samy ešte deti nemajú, ale práca s nimi ich napĺňa. „Narodeninová oslava bola tak trochu aj rozlúčková s tými, ktorí jej 2 roky venovali čas, a teraz prišla ďalšia etapa ich života. Odchádzajú na vysoké školy. Priznám sa, že toto je pre mňa veľmi ťažké. Oni už patria do nášho centra, sú jeho súčasťou a ostanú ňou navždy,“ dodáva.

Posledný rok bol pre centrum rokom veľkých zmien. Okrem sťahovania sa do nových priestorov a ich rekonštrukcie, sa stalo domovom nového detského folklórneho súboru.

Úspešní folkloristi

Devanka funguje od júna a žne jeden úspech za druhým. Z pôvodných desiatich členiek sa jej rady rozrástli na číslo trinásť. Dnes majú za sebou vystúpenia v Prakovciach, na Spišskom hrade, v Rejdovej, Detve a chystajú sa aj do Prahy. Od jesene sa priaznivci tohto materského centra môžu navyše tešiť na ďalšie kurzy pre rodičov, Montessori školičku či kurzy cudzích jazykov pre deti.

„Stále prirovnávam naše centrum k dieťaťu. Najprv sa zrodilo, potom sa snažilo postaviť na nohy, teraz už je v behu. No 2 roky je naozaj krátka doba na to, čo všetko sme urobili. Dnes môžem s istotou povedať, že máme veľký úspech,“ vraví na záver Ivana Chovanová.

Text a foto: Patrícia Papcunová