Fotografie na výstave AMFO young môžete obdivovať do polovice októbra

n 28.9.2015 10:07 - Žiar nad Hronom

Zaujímavú výstavu fotografií s názvom AMFO young otvorili v žiarskom Pohronskom osvetovom stredisku v piatok 11. septembra. Na jej vernisáži sa zúčastnili asi tri desiatky návštevníkov.

Mohli ste si tu pozrieť fotografie, ktoré vystavovalo deväť autorov, z ktorých štyria boli prítomní aj na vernisáži.

Pre prítomných hostí sprievodným slovom priblížili atmosféru a podmienky svojho fotografovania, ktoré sa týkalo dvoch významných regionálnych kultúrnych akcií z leta roku 2015, a to Bellovho festivalu dychových hudieb v Kremnici a festivalu Pod Inovcom v Malej Lehote.

Reportáž na ústupe

Vystavujúci autori boli účastníkmi tvorivých dielní organizovaných Pohronským osvetovým strediskom a po získaní teoretických poznatkov si ich išli overiť do praxe. Učili sa zhotoviť reportážne fotografie a portréty.

Ako na vernisáži povedal jej kurátor a lektor tvorivých dielní Miroslav Zaťko, reportážna fotografia je na ústupe, pretože dnes je fotografická technika na dosah a každý všetko fotografuje. Napriek tomu je potrebné o kvalitnej fotografii niečo vedieť.

Povedal tiež, že fotografovanie sa podobá filmovaniu a fotograf, ak robí fotoreportáž, mal by vedieť fotiť detaily, polodetaily, celky aj polocelky a najmä by mal vedieť pracovať so svetlom.

Dostupný fotokurz

Ako pre Naše Novinky prezradili niektorí účastníci vernisáže, na výstave sa im najviac páčili portréty detí a odrazy kremnickej reality na mosadznej trúbe. Výstava potrvá do 11. októbra.

Okrem tvorivých dielní, ktoré organizuje žiarske POS každý rok aj pre verejnosť, majú Žiarčania možnosť prihlásiť aj do fotokurzu s názvom Pekná fotka, ktorý sa začína už 10. októbra a záujemcovia sa môžu naučiť nielen cvakať fotoaparátom alebo mobilom, ale používať rôzne funkcie a režimy fotoaparátu.

Text a foto: A. Bobák