V materskom centre otvorili nové kurzy

n 22.9.2015 15:31 - Gelnica

Materské centrum otvorilo v septembri nový jazykový kurz pre najmenších a kurz výchovnej metódy s názvom Montessori školička.

Jazykové kurzy nie sú v materskom centre v Prakovciach žiadnou novinkou. Pre deti od dvoch do šiestich rokov ich pripravujú mamičky, ktoré sa cudziemu jazyku aktívne venujú. Skupiny najmladších detí zas hravou formou vyučujú dobrovoľníčky.

Nové jazykové kurzy

„V podstate sa výučbe jazykových kurzov venujeme od začiatku založenia centra. To bola aj jedna z domén založenia. Rodičia nám veľmi chvália, že sa s výučbou cudzieho jazyka venujeme už tak malým deťom,“ vraví Ivana Chovanová z centra. Jednotlivé hodiny sú pripravované tak, aby deti neboli do učenia sa cudzieho jazyka nútené, ale vnímali ho ako formu zábavy.

„Máme kurzy, na ktorých sa zúčastňujú deti samostatne, ale aj malé skupinky detí, kde sú rodičia súčasťou výuky. Je to veľmi dobré, pretože si vedia veľa z hodiny opakovať doma a tak dieťatko ľahšie vstrebáva nové poznatky.“ Deti si vedomosti a podnety osvojujú oveľa jednoduchšie než dospelí, a preto pre ne nie je problémom už po niekoľkých hodinách zaspievať anglickú pesničku či povedať krátku básničku v nemčine. Navyše, sú v kolektíve, kde sa učia spolu vychádzať, nesmiať sa z omylov iných detí a rešpektovať odlišný názor.

Montessori školička

Táto výchovná metóda bola nazvaná podľa Marie Montessori, lekárky, ktorá sa do dejín zapísala svojím revolučným pohľadom na výchovu detí. Vypracovala devätnásť pravidiel správneho prístupu rodičov k deťom, na základe ktorých z nich vychovajú zdravo sebavedomé a spokojné osobnosti.

Marie Montessori študovala v Taliansku a stala prvou ženskou nositeľkou lekárskeho titulu v krajine. Najprv pracovala s mentálne zaostalými deťmi, ktoré boli pod jej vedením schopné dosahovať úroveň zdravých rovesníkov. Na základe prekvapivých výsledkov sa jej už po krátkom čase naskytla možnosť svoju teóriu overiť na deťoch z prvého predškolského zariadenia na okraji Ríma.

Výučba ako vo svete

Pomocou každodenných aktivít, didaktických pomôcok a zapojenia jednotlivých zmyslov sa z nepokojných detí stávali disciplinovaní, vnútorne vyspelí a pokojní jedinci, túžiaci po nových podnetoch.

Montessori metódu využíva čoraz viac materských a základných škôl po celom svete. V materskom centre v Prakovciach sa jej venujú od svojho vzniku. „Našou snahou je vytvoriť podnetné prostredie pre deti vo veku od 18. mesiacov do 4 rokov. Tí, ktorí u nás pracujú s deťmi v tejto škôlke sú školení Montessori výučbou. Zúčastňujú sa kurzov a vzdelávajú sa. Týchto kurzov sa zúčastňujú aj samotní rodičia, aby o tejto metóde vedeli viac a takto od malička k deťom pristupovali,“ vysvetľuje Ivana Chovanová.

„V Hnileckej doline sme jediní, ktorí sa tejto pedagogike venujú a sme na to hrdí. Postupne nakupujeme pomôcky a zriaďujeme Montessori kútiky, aby mali deti v našom centre všetko, čo potrebujú,“ dodáva.

Text a foto: Patrícia Papcunová