Tam, kde sa minulosť stretla so súčasnosťou alebo história našich ulíc

n 14.9.2015 8:57 - Revúca

Naše mesto je po stáročia známe najmä osobnosťami, ktoré tu žili a tvorili. Avšak, časom a rokmi sa menila aj tvár nášho mesta, našich ulíc. O tejto premene rozprávala aj rozsiahla výstava historických fotografií ulíc nášho mesta, ktorá bola sprístupnená zdarma po celý deň.

Netradičnú výstavu mohli navštíviť Revúčania v nedeľu 6. septembra. Nebolo potrebné sa na ňu nijako vyobliekať, stačilo sa vybrať na bicykli do mesta a zapozerať sa na historické snímky našich ulíc a nostalgicky porovnať s ich súčasným stavom a výzorom.

Traja iniciatívni študenti, ktorí už niekoľko týždňov čistia Revúcu, sa tentokrát rozhodli vyvolať v mysliach občanov pocit hrdosti na svoje mesto. Nepotrebovali k tomu veľa. Vďaka pomoci známeho revúckeho fotografa Dušana Dubovského, ktorého táto myšlienka zaujala, vytvorili unikátnu výstavu fotografií.

Dušan Dubovský im poskytol zo svojej zbierky celý rad historických fotografií nášho mesta, ktoré boli hlavnou obsahovou náplňou výstavy Premeny Revúcej.

Zapožičané historické fotografie vystavili v rôznych uliciach mesta, aby tak okoloidúci mohli konfrontovať minulosť spred niekoľkých desaťročí so súčasnosťou. Študenti ku každej z historických fotografií pridali aj text o histórii danej lokality a nechýbali ani informácie o roku vzniku fotografie.

Návštevníkom výstavy tak poskytli cenné informácie o histórii priamo o mieste, v blízkosti ktorého žijú. Obyvatelia nášho mesta tak mohli vidieť terajšiu Muránsku ulicu ako Panskú ulicu opradenú stromoradím, ale aj Mestský dom či budovu Kohúta.

Celkom 18 historických fotografií bolo umiestnených v rôznych lokalitách, od severnej až po južnú časť mesta. Samozrejme, najviac ich bolo v centre, kde sa nachádza najväčší počet historických budov a pamiatok.

Mnohí, ktorí v nedeľu vďaka tejto výstave mohli porovnať minulosť so súčasnosťou a na vlastné oči vidieť zmenu, sa študentom poďakovali za príjemne strávenú prechádzku po meste, ktoré má svoju históriu.

 

Text a foto: (ta)