Viac foto v galérii

Vápenná a okolie

n 25.6.2016 13:30 - Malacky

Vápenná, alebo ako ju nazývajú domáci Roštún, je tretím najvyšším vrchom v chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. Najlepší prístup je po zelenej turistickej ceste z obce Sološnica, alebo po žltej turistickej ceste z obce Plavecké podhradie, okolo jaskyne Haviareň.

Výstup vedie cez pekný bukový les a je nenáročný na kondíciu. Vrchol Vápennej tvorí úzky hrebeň tvorený z vápencov a dolomitov. Oblasť Vápennej je bohatá na škrapy, skalné veže. Hrebeňové partie sú význačné výskytom skalných biocenóz so vzácnou flórou i faunou. Pri troche trpezlivosti je tu napríklad možné vidieť vyhrievajúcu sa jaštericu, alebo nášho najdlhšieho hada – užovku stromovú.

Najkrajší je v júli

Z hmyzu sa tu dá pozorovať modlivka zelená, fúzač alpský, ale i náš najväčší chrobák – roháč obyčajný. Na vrchole sa nachádza rozhľadňa, osadená na betónovom stĺpe, z ktorej je pekný výhľad na Pezinské Karpaty, Trnavskú pahorkatinu, v prípade lepšej viditeľnosti i na Tribeč.

Z vrcholu Vápennej odporúčame pokračovať po červenej turistickej značke na Klokoč, kde môžeme vidieť suchomilnú vegetáciu. Najkrajší je asi v júli, kedy kvitne divozeľ, vrchol Klokoča je celý pokrytý žltými kvetmi.

Z Klokoča sa dá pokračovať k Amonovej lúke, odtiaľ po modrej turistickej značke k známej zrúcanine Plaveckého hradu. Kúsok od Amonovej lúky je možnosť vidieť i krasové jamy – lievikovité alebo misovité zníženiny, rozšírená povrchová krasová forma.

Text a foto: red