Pálenie Vatry SNP začalo dažďom

n 4.9.2015 15:58 - Revúca

Po dlhých rokoch sa v Revúcej opäť obnovila tradícia pálenia vatier. Nebola to tradičná vatra zvrchovanosti, ale Vatra Slovenského národného povstania.

Prvý ročník tejto akcie sa konal v sobotu 29. 8. Akcia sa začala dažďom, ktorý prišiel nikto nevie odkiaľ a ktorý trochu narušil časový harmonogram. Po príjemnom osviežení už však všetko prebiehalo v príjemnej atmosfére.

V rámci kultúrneho programu vystúpili miestne folklórne skupiny: spevokol Úsvit pri ZO JDS Revúca, súbor Hrabina z Nižnej Slanej a cimbalová muzika Radoslava Dusu.

Po príhovoroch nasledovalo zapálenie vatry, čo sa za pomoci hasičov z Dobrovoľného hasičského zboru Jelšava pod vedením Pavla Zapletala aj podarilo. Paradoxne si museli v noci po 23.00 hod. vatru aj zahasiť. Počas pálenia vatry sa podával guláš a kofola za symbolické euro.

Získané peniaze sa použijú ako príspevok na postavenie náhrobného kameňa revúckeho rodáka a armádneho generála Rudolfa Viesta. Július Buchta sa vyjadril, že budúci rok bude vatra ešte väčšia a program ešte bohatší a dúfa, že sa tradície na strednom Gemeri uchovajú aj pre ďalšie generácie.

Hlavne však nech sa nezabudne na historické momenty a udalosti, na ktoré my Slováci, máme právo byť hrdí.

 

Text: (jb), Martina Urbanová, Foto: (jb)