Výstup dopadol na výbornú

n 18.8.2015 11:28 - Malacky

Dňa 16. 8. sa uskutočnil v poradí už ôsmy Záhorácky výstup na Vysokú, ktorý je spomienkovou akciou na mladú turistku z Malaciek Zuzanu Krajčírikovú. Zuzana bola známou organizátorkou rôznych podujatí pre mládež a nádejnou umelkyňou – drôtenkárkou.

Ani pretrvávajúce horúčavy neodradili okolo štyridsať turistov od účasti. Navyše, našťastie deň predtým aspoň trochu napršalo, takže počasie bolo pre turistiku prijateľné. Výstup začal o deviatej hodine z Vývratu, odtiaľ po modrej turistickej značke na vrchol Vysokej. Na vrchole Vysokej bola krátka prestávka, počas ktorej sme sa mohli pokochať výhľadom na Záhorskú nížinu, pohorie Tribeč a pezinskú časť Malých Karpát.

Tichá spomienka

Potom sa účastníci výstupu presunuli k symbolickému cintorínu, kde má Zuzka Krajčíriková upevnenú pamätnú tabuľku, ktorú sem umiestnili po jej tragickej smrti pred ôsmymi rokmi v pohorí Vtáčnik. Tu si ju uctili minútou ticha a položením venca.

Z vrcholu Vysokej sa potom prešlo k trampskej chajde pod Vysokou, kde sa tentokrát pre pretrvávajúci zákaz kladenia ohňa neopekalo. Ale aspoň si turisti na chajde oddýchli a nabrali vynikajúcu vodu z prameňa na lúke pod ňou.

Výstupom opäť sprevádzali Pavol Fupšo a Martin Mráz, od ktorých sa účastníci mohli dozvedieť zaujímavosti o okolí. Podujatie sa konalo pod záštitou Matice slovenskej, mesta Malacky, ktoré zabezpečilo autobus, Mestského centra kultúry a obce Kuchyňa.

Martin Mráz, foto: autor