Šanca pre Malačanov na konkurze

n 1.9.2015 11:25 - Malacky

V piatok 21. 8. prebehol v Mestskom centre kultúry (MCK) v Malackách konkurz na nový filmový projekt Miry Fornay Žaby bez jazyka. Ďalšie dva dni prebiehala celá akcia nanovo aj v Skalici na Základnej škole (22. 8.) a v Senici v Mestskom kultúrnom stredisku (23. 8.).

Mira Fornay absolvovala FAMU v Prahe a jej absolventský krátkometrážny film Malá nesdělení pod vedením režiséra Karla Kachyňu z roku 2002 bol uvedený na niekoľkých medzinárodných festivaloch. Jej celovečerný debut zo slovensko-česko-írskej koprodukcie Líštičky bol uvedený napr. na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach a na Slovensku bola jeho autorka ocenená ako najlepší filmový debutant za roky 2008 – 2009.

Film Môj pes Killer z roku 2013 získal ocenenia na filmovom festivale v Rotterdame a Mníchove. Pripravovaný celovečerný film Žaby bez jazyka už bol ocenený prvým miestom na medzinárodnom podujatí filmových profesionálov Sofia Meetings 2014.

Na Záhorí máme talent

Do pripravovaného trojgeneračného filmu o domácom násilí režisérka hľadala ženy i mužov vo veku od 25 do 70 rokov, ako uvádzali náborové plagáty (pri konkurze v Malackách sa však spomínala veková hranica už od 22 rokov). Režisérka Mira Fornay má dobré skúsenosti s hľadaním nových hereckých talentov na Záhorí. Zrejme to súvisí s ich náturou, čo na srdci to na jazyku. 

Užší výber bude neskôr

Na konkurz v Malackách sa zaregistrovalo 64 účastníkov, aj keď bolo pôvodne záujemcov viac a aj zo zaregistrovaných záujemcov traja odišli skôr ako prišli na rad. Kto však chce byť hercom, musí si zvykať na dlhé natáčacie dni a obrniť sa trpezlivosťou. Vybraní uchádzači budú koncom novembra telefonicky kontaktovaní, ale ešte nebudú mať vyhraté, pretože bude nasledovať užší výber. Pôvodne chcela režisérka točiť už toto leto, keďže príbeh je zasadený do slnečných dní, ale projekt sa pravdepodobne kvôli financovaniu zdržal.

(Awe), foto: autor