Viac foto v galérii

Sokoliarska šou na námestí mala úspech

n 24.8.2015 15:41 - Žiar nad Hronom

V našom meste sme mali možnosť zúčastniť sa zaujímavého podujatia. Nieslo názov Sokoliarska šou a zorganizovalo ho Mestské kultúrne centrum v spolupráci so združením Biatec z Banskej Bystrice.

Toto združenie má 5 členov, ktorí predstavujú operené dravce na rôznych vystúpeniach, v súčasnosti najčastejšie na hrade Vígľaš. V zelenej trávnatej zóne Námestia Matice slovenskej si túto nezvyčajnú akciu prišlo pozrieť asi dvesto ľudí, zväčša zástupcovia mládeže a rodinky s deťmi, ale pristavili sa aj starší obyvatelia.

Operencov tu bolo päť a s nimi aj dve cvičiteľky. Videli sme tam sovu, výra, plamienku, sokola a myšiaka, ktorí tu sedeli na drevenom kláte alebo na koženej rukavici. No keď bolo treba po 16.00 hod. vzlietnuť, tak ochotné boli len sovičky, ostatným dvom vtáčikom sa lietať nechcelo. Dozvedeli sme sa, že boli natoľko nakŕmené, že sa ich nedalo namotivovať.

Lietali okolo námestia

Lety boli krátke, len niekoľko minútové v prostredí námestia a jeho blízkeho okolia. Dozvedeli sme sa tiež, že vtáky treba najskôr uvoľniť z popruhu, aby cítili voľnosť a oni už vedia, ako to majú využiť a čo majú robiť.

Priletia naspäť znovu tam, kde ich privolajú krátkymi slabikami, alebo si prídu pre chutnú odmenu, ktorú očakávajú od svojich cvičiteliek alebo tiež na krátke šuchotanie, či klepot po koženej rukavici. Združenie Biatec má celkovo 14 vtákov, o ktoré sa stará a robí vystúpenia a osvetu najmä medzi deťmi.

Silné puto

Zistili sme tiež napríklad, že lovia len samčekovia operencov, ktorí sú o niečo menší, ale šikovnejší, pričom samičky sa starajú o hniezdo a potomstvo. Alebo, že sova otočí svoju hlavu až o 270 stupňov a nie je až taká múdra, ako sa o nej hovorí. Alebo tiež, že sova dobre nevidí, ale lepšie počuje, že spí akoby len jednou hemisférou a druhú má neustále v pohotovosti.

Medzi človekom a vtákom žijúcim v zajatí vzniká vzťah, isté puto, tak ako medzi dvomi ľuďmi, ktorí žijú spolu. V takom vzťahu každý niečo získava a niečo stráca – človek i zviera. Najmladší vták, ktorý v tento deň vzlietol nad hlavným žiarskym námestím bol výr a mal len tri mesiace.

Text a foto: A. Bobák