Tréner Rác: So sezónou som spokojný

n 21.8.2015 8:00 - Lučenec

Judo klub Kastudo za poslednú sezónu vybojoval neuveriteľných 247 medailových umiestnení. Je to aj odraz výbornej spolupráce so zahraničnými trénermi. O živote v klube a plánoch do novej sezóny rozpráva tréner Róbert Rác.

Koľko džudistov momentálne pôsobí vo vašom klube? Koľko trénerov sa im venuje?

Momentálne v klube trénuje 47 džudistov vrátane prípravky. Spočiatku nás bolo až 73, no širší výber prešiel sitom. Niektorí nestíhajú, zmenili šport alebo je im lepšie pri počítači. Od septembra prijímame aj nových džudistov a k tomu som sa rozhodol urobiť nábor aj tých, ktorí pred časom skončili. Niečo máme v pláne, no to bude prekvapenie. Trénersky sme sa trochu oslabili o Marcela Pivarčiho, ktorý prešiel ku konkurencii, no máme už za neho náhradu. Je ním môj bývalý žiak Rudo Krakovský.

Chceli by ste aj viac?

Chceli by sme viac. Nech sa tento druh športu rozvíja, nech má veľa členov, nech je Lučenec hrdý na svojich reprezentantov, ktorých by sme chceli odchovať.

Džudo je náročný šport. Aké predpoklady by mal mať športovec, aby sa z neho stal dobrý džudista?

Áno, džudo je naozaj náročný šport. Športovec potrebuje veľa fyzickej kondície, vytrvalosť, trpezlivosť a hlavne disciplínu. Predokladom dobrého džudistu nemusí byť obratnosť alebo hmotnosť. No trpezlivosť, snaživosť a disciplína z neho urobia dobrého džudistu.

Na uplynulom ročníku majstrovstiev Slovenska ste štartovali aj s M. Pivarčim. Tohto roku si to zopakujete?

Dokonca sa mi podarilo priniesť aj titul. Tento rok mám niečo v pláne. Ako tréner mám zodpovednosť v prvom rade vytrénovať a pripraviť mojich zverencov na turnaje. Až potom som ja. Ale niekde sa určite ukážem.

Ako hodnotíte uplynulú sezónu v Katsude?

Uplynulú sezónu hodnotím na výbornú. Ako najmenšie družstvo sme boli druhí na Turnaji olympijských nádejí. V Poľsku na medzinárodnom turnaji družstiev sme obsadili 3. miesto zo 142 klubov, čo nás nesmierne teší.

Z ktorého ocenenia vašich zverencov sa najviac tešíte?

My sa tešíme z každého úspechu, z každého technického zlepšenia. No hlavne sa tešíme z titulu majstra Slovenska a majstra kraja Dalibora Strmeňa. Potešilo aj striebro Júliusa Biháriho a bronz Bruna Majoroša z majstrovstiev Slovenska. Za uplynulú sezónu sme vybojovali 247 medailí.

Ktoré náročné turnaje vás čakajú najbližšie?

Máme pred sebou ešte pár turnajov do konca roka. Najbližšie máme v pláne štartovať na MVC Malacky. Tiež pôjdeme do Srbska, Karvinej, Považskej Bystrice, Galanty, Miskolca. Musíme sa riadiť podľa financií. Pozície nechcem hovoriť dopredu, aby som to nezariekol.

Rozbehli ste tréningy s maďarským klubom. Pomohlo vám to?

Áno, s maďarskými džudistami sme to rozbehli. Koncom septembra máme spoločný turnaj s najmenšími. Onedlho k nám príde mladý nádejný džudista z Miskolca. Tento rok vybojoval na svetovom pohári v Düseldorfe 2. miesto v kategórii do 60 kg. Zmena prostredia a trénerov nám veľmi pomáha. Hlavne v tom, že džudisti si vyskúšajú práve tie techniky, ktoré sú nové, alebo majú pred nimi rešpekt. Na turnajoch sa potom vieme lepšie brániť.

Nedávno ste ako prví zorganizovali dosť zvláštny turnaj...

Na sústredení sme robili „obrátený“ turnaj ako prví na Slovensku. Deti boli rozhodcovia a dospelí súťažili. Boli oblečení v bielych košeliach, kravatách, zaznela aj hymna, presne tak, ako je to v Sloveskej národnej lige s nástupom družstiev a vyhlasovaním protivníkov. Samozrejme, víťazi dostali aj poháre a diplomy. Podarilo sa nám to hlavne vďaka pomoci rodičov, ktorým chcem veľmi pekne poďakovať. Nič by sa neudialo bez našich sponzorov: mesta Lučenec, Miloša Kelemena a Dušana Pisára.

Text a foto: (mha)