Ľudia žiadajú diaľnicu

n 21.8.2015 16:18 - Lučenec

Do série protestov sa zapojili aj ľudia z dedinky Nové Hony. Požadujú dostavbu rýchlostnej cesty R2 v plnom profile. Protestnú nótu nedávno zaslali aj primátori štyroch miest Novohradu.

V obci Nové Hony v okr. Lučenec sa vo štvrtok 13. augusta prostestovalo. Okolo 400 zhromaždených požadovalo dobudovanie R2-ky tak, ako bolo pôvodne plánované. Protesty v posledných mesiacoch prebehli aj v Bátke, Mýtnej a Plešivci.

Svoje požiadavky sformulovali nedávno aj primátori Lučenca, Poltára, Rimavskej Soboty a Veľkého Krtíša. Ľudí prišli podporiť aj starostovia Plešivca, Fiľakova a Mýtnej.

Čiastočné úspechy

Protestujúci nateraz dosiahli úspech, no len čiastočný. Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií plánuje výstavbu cesty v úseku Kriváň – Tomášovce, avšak len v polovičnom profile. To znamená, že namiesto štyroch pruhov diaľnice budú postavené len dva. Podľa mnohých je to však málo, pretože na rozvoj regiónu je potrebná cesta a za ňou prídu aj pracovné príležitosti.

Cesta je nebezpečná

Starostka obce Nové Hony pripomenula aj terajšie starosti obyvateľov obce. „Ľudia majú ťažký prechod z jednej strany na druhú. Frekventovaná premávka ohrozuje najmä deti a starších,“ povedala. Starostka tiež pripomenula enormnú nezamestnanosť v obci a to, že problém by mohla vyriešiť nová cesta.

Po tom, ako odzneli príhovory, zhromaždení pokračovali pochodom cez celú obec. Polícia musela na chvíľu zastaviť premávku.

Text a foto: (mha)