Zraz starých škodoviek

n 17.8.2015 11:18 - Nové Mesto nad Váhom

Československý zraz vozidiel ŠKODA do roku výroby 1989 sa už po štvrtý raz uskutočnil v obci Lubina v česko-slovenskom pohraničí. Podujatie bolo tretím dielom Moravsko – Slovenského poháru, pozostávajúceho zo Škoda zrazov v Senici, Blansku, aktuálnom v Lubine a nasledujúcom v Brne.

Zrazu sa zúčastňujú vozidlá Škoda, BAZ a TAZ do roku výroby 1989 vrátane modelov Favorit a Forman.  CS ŠKODA zraz je jediný, ktorý prebieha na území dvoch štátov (SR-ČR) súčasne. Miestom konania bola obec Lubina v okrese Nové Mesto nad Váhom, konkrétne areál pamätníka SNP v časti Lubina Roh.

Zaujímavé súťaže

Začínalo sa v piatok 14. augusta podvečer príjazdom účastníkov a registráciou. Od 21.30 hod. sa konala nočná súťaž, ktorá pokračovala voľnou zábavou. V sobotu 15. augusta uskutočnilo viacero zaujímavých súťaží. Hlavnou bola automobilová orientačná súťaž, ktorej súčasťou je aj súťaž zručností.

V rámci automobilovej orientačnej súťaže mali posádky vozidiel jazdiť podľa šípkového itineráru po malebnej pohraničnej krajine, plniť rôzne úlohy a odpovedať na otázky súvisiace s automobilkou Škoda.

Pri súťaži zručností museli účastníci splniť svoje úlohy i na čas a o víťazovi rozhodla jeho šikovnosť a znalosť vozidiel Škoda. V sobotu podvečer sa uskutočnila spanilá jazda cez Starú Turú.

Auto zrazu

Okrem toho sa nezabudlo na Slalom, Nočnú, Dámsku a Detskú súťaž. Na konci bolo vyhodnotené Auto zrazu a Osobnosť zrazu. Nultý ročník sa uskutočnil v roku 2012. Registrovaných bolo 53 vozidiel, vystavených spolu 56. Počty účastníkov, vozidiel i návštevníkov v ďalších ročníkoch úspešne stúpali.

V roku 2013 bolo na prvom zraze 66 registrovaných vozidiel a celkovo vystavených 75 vozidiel. Minulý rok sa zrazu zúčastnilo 86 registrovaných vozidiel, pričom celkovo bolo na zraze približne 120 vozidiel. Stal sa tak najväčším Škoda zrazom na Slovensku.

Text a foto: Drgoncová Lenka