Na konte jej pribudli ďalšie majstrovské tituly

n 21.8.2015 8:51 - Nové Mesto nad Váhom

Šestnásťročná atlétka Mária Šimlovičová z Hôrky nad Váhom má za sebou úspešnú halovú sezónu 2015. Na svoje konto si pripísala štyri majstrovské tituly a na bežeckej trati prekonala aj osobné rekordy.

„Atletike sa venujem od jedenástich rokov, začínala som u trénerky Soni Vallášovej v novomestskom AFK. Spomínam si na moju prvú súťaž Kinderiádu v Dubnici nad Váhom, kde som vyhrala v behu na 60 m aj diaľku. Odvtedy trénujem každý deň. Nikdy som si nemyslela, že sa budem venovať práve atletike, pretože vždy som hrávala skôr tímové športy,“ prezradila Majka Šimlovičová.

V súčasnosti Mária už dva roky trénuje v českom klube AC Slávia Uherské Hradište spoločne s Katarínou Vávrovou pod trénerskou taktovkou Jaroslava Vlčeka.

Možno povedať, že sa tak podarilo dať dohromady najväčší slovenský a český mládežnícky atletický talent. Obe atlétky sú príkladom toho, že sa vôbec netreba obávať, čo prinesú ďalšie mladé generácie športovcov.

Úrodné štyri roky

„Medzi moje najväčšie úspechy patrí víťazstvo EKAG 2014, bežala som 60 metrov za 7,79. Tento úspech je najcennejší preto, lebo po pol roku som sa vrátila na dráhu po náročnej únavovej zlomenine,“ dodala Šimlovičová. Tohtoročný vrchol sezóny mala 14. júna, keď sa zúčastnila na národnom šampionáte v Dubnici nad Váhom.

Získala tam dvakrát zlatú medailu na 100 m aj 200 m a svojím výkonom sa úspešná reprezentantka kvalifikovala na majstrovstvá sveta do Kolumbie, ktoré sa konali od 15. do 19. júla. „Tento rok som bola v Číne na majstrovstvách sveta stredných škôl a tam som bežala 100 m aj štafetu, získala som prvenstvo a o pár dní som odlietala do Kolumbie,“ dodala Šimlovičová.

Šampionát do 17 rokov

Majstrovstvá sveta do 17 rokov sa konajú pravidelne každé dva roky. Svoju premiéru mali v susednom Poľsku v Bydgoszczi v roku 1999. Po Donecku usporiadateľskú štafetu prebrala Južná Amerika, respektíve kolumbijské Cali.

Vrcholného mládežníckeho podujatia sa zúčastnilo 153 krajín a viac ako 1 600 mladých atlétov. „Pri behu 200 m v Cali som si spôsobila zranenie a musela som prejsť lekárskymi vyšetreniami. Rozsah zranení mi nedovolil zúčastniť sa Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) v gruzínskom Tbilisi, kam som sa svojimi tohtoročnými výsledkami kvalifikovala,“ prezradila Šimlovičová.

Mária má za sebou veľmi úspešné vystúpenie na MS stredných škôl v čínskom Wuhanu, veľmi cenné skúsenosti získala i na MS v Kolumbii.

Na súťažiach prekonala osobné rekordy

„Môj osobný rekord na 60 m je 7,79, na 100 m, 12,18 a dvestovka sa mi tento rok asi najlepšie bežala a dosiahla som osobný rekord 24,83 na MS v Dubnici nad Váhom,“ dodala Šimlovičová.

„Motivujú ma najmä moji rodičia, ktorí mi veľmi pomáhajú a podporujú ma v tom, za čo som im veľmi vďačná. Ďakujem aj môjmu trénerovi, ktorý sa o mňa stará a pomáha mi aj v tých ťažších situáciách. Záujmov veľa nemám – keďže mám každý deň tréningy a školu, na iné mi čas neostáva. Atletike sa chcem v budúcnosti venovať naplno,“ odpovedala Šimlovičová.

Úspešná reprezentantka má veľké ciele. Jej snom je dostať sa na olympiádu a v budúcom roku by sa chcela kvalifikovať na majstrovstvá Európy dorastencov.

(zs), foto: autor