Korfbal si našiel svojich priaznivcov

n 17.8.2015 14:40 - Nové Mesto nad Váhom

V Novom Meste nad Váhom sa žiaci SPŠ na hodinách telesnej výchovy venovali netradičnému športu – korfbalu v rámci projektu Prvý korfbal štartoval na priemyslovke.

Korfbal na Slovensku patrí medzi zaujímavé, ale menej známe športy, ktorý vznikol pred štrnástimi rokmi, kedy partia nadšencov začala napĺňať myšlienku založiť korfbal aj v našich zemepisných šírkach, keďže dovtedy bol tento šport záležitosťou západného sveta.

Korfbalový klub bol najskôr založený pod hlavičkou Slovenského klubu netradičných športov. Postupne do radov korfbalistov pribudli nové tváre, mnohé presedlali z basketbalu. Na viacerých školách vznikali aj žiacke a mládežnícke družstvá.

Korfbal nie je vo svete žiadnou novinkou. Priaznivci ho charakterizujú ako vysoko technickú bezkontaktnú hru náročnú na kolektívne myslenie, hru pre každého alebo ako rodinnú hru na celý život.

Chlapci a dievčatá spolu

Študenti priemyslovky sa nevenovali korfbalu len počas telesnej výchovy, ale aj v rámci krúžku. Ten prebiehal v uplynulom školskom roku jeden deň v týždni pod vedením Patrície Révayovej, ktorá je hlavnou iniciátorkou celého projektu.

S pravidlami hry ich oboznámili dvaja preprezentanti Slovenska v korfbale. Najskôr žiakom premietali video a potom študenti absolvovali ukážkový korfbalový tréning. Korfbal je jediný loptový kolektívny šport na svete, v ktorom nastupujú spoločne chlapci aj dievčatá.

Tento nezvyčajný šport si našiel v Novom Meste nad Váhom svojich priaznivcov a v rámci projektu sa uskutočnili aj turnaje medzi základnými, strednými školami a širokou verejnosťou. Postupne sa ho naučili hrať všetci záujemcovia z novomestského regiónu.

Bradatá história korfbalu

Ide o šport s viac ako storočnou tradíciou, ktorý vznikol v Holandsku. Účelom hry je podobne ako v basketbale hodiť loptu do koša, ktorý stojí na tyčovom stojane vo vnútri každej z hracích polovíc. Každý tím tvoria 4 muži a 4 ženy. Hrá sa loptami, ktoré sú podobné futbalovým, ale sú ľahšie.

Polovica tímu plní v hre obrannú rolu. Po každých dvoch vstrelených košoch si hráči role vymenia. Ďalšie pravidlo je, že muž smie brániť iba muža, žena iba ženu. Jeden kôš má hodnotu jedného bodu.

S loptou môže hráč urobiť len dva kroky, dribling v tomto športe nie je povolený. Lopta musí byť chytená, keď je vo vzduchu, je zakázané brať ju súperovi z ruky a behať s loptou. Na kôš sa nesmie strieľať, pokiaľ je obranca na vzdialenosť ruky.

(zs), foto: archív Patrície Révajovej