Kedy budú dokončené nové nájomné byty vo Fiľakove?

n 14.8.2015 7:56 - Lučenec

Obhliadku výstavby bytového domu s nájomnými bytmi pre marginalizované komunity, ktorý sa realizuje v rámci projektu Jessica, vykonali vo Fiľakove splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák a primátor mesta Attila Agócs.

V tehlovej bytovke, ktorá je situovaná na Železničnej ulici, vzniká 12 dvojizbových bytov s rozlohou zhruba 50 metrov štvorcových. Stavba by podľa plánu mala byť dokončená v septembri a rodiny by sa do nových domovov mohli nasťahovať do konca roka.
 

ZAUJME VÁS: Na Záhorí ubúdajú zásoby vody! Šetrite ňou, kým nebude neskoro

Primátor si podľa vlastných slov uvedomuje, že v meste, kde sú vo všeobecnosti veľké sociálne problémy, nie je výstavba bytov pre Rómov populárnou témou.

Byty pre slušné rodiny

„Boli by sme do toho však šli aj proti vôli istej časti majority, pretože tento projekt vnímam ako motiváciu pre šikovných ľudí, ktorí pracujú v rámci terénnych sociálnych prác, v komunitnom centre či v občianskej hliadke. Ide totiž o byty pre slušné rodiny, ktoré sa zapájajú do spoločenského života a v ktorých aspoň jeden z rodičov má zamestnanie a ich deti chodia do školy," vysvetlil primátor.

Kto prejavil záujem?

Záujem o byty je veľký a majú už viac ako 40 záujemcov, z ktorých bude budúcich nájomníkov vyberať 11-členná komisia. „Päť členov je z rómskej komunity a ďalší sú naši úradníci," zakončil primátor.

„Vo Fiľakove vidím odvážnu samosprávu, ktorá sa aktívne zapája do výziev a ako jedna z mála sa zapojila aj do tejto - na výstavbu bytov pre Rómov, ktorí pracujú. Konečne sme vymysleli niečo, čo ponúkame aj Rómom zo strednej vrstvy, ktorí sú na lepšej úrovni a sú zamestnaní," uviedol na margo projektu splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák. Doplnil, že je spokojný aj s kvalitou stavby a dispozičným riešením.

zľava splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák, primátor Fiľakova Attila Agócs a stavbyvedúci Pavol Ťavoda

 

Budú ďalšie projekty?

„Viem si však predstaviť, že budova by bola napríklad zateplená a boli by na nej väčšie okná. Celkovo som však hlavne rád, že to už nie je len vízia, ale máme konkrétny projekt," konštatoval s tým, že získané skúsenosti využijú podľa neho pri navrhovaní ďalších projektov, v rámci ktorých budú byty trochu praktickejšie.

Samotná stavba je už v pomerne pokročilom štádiu a o niekoľko týždňov by mala byť hotová.

Čo ešte treba dokončiť?

„Dokončujeme vonkajšie i vnútorné omietky, budúci týždeň bude prebiehať montáž kúrenia a následne betonáž podláh. Nasledovať budú obklady a dlažby v interiéri s tým, že v septembri by sme chceli finišovať a stavbu pripraviť na odovzdanie," povedal stavbyvedúci Pavol Ťavoda.

Termín dokončenia je podľa jeho slov však dosť krkolomný, keďže sa vyskytli isté problémy a reálne začali stavať až vo februári. "Za päť mesiacov sme tak stavbu klasickou murárskou technológiou dostali od základov až pod strechu vrátane rozvodov a osadených okien, čo považujem za slušný výkon," dodal na záver.

TASR, Foto: TASR