Veľkolepé nočné divadlo

n 7.8.2015 8:00 - Lučenec

Už čoskoro si budete môcť vychutnať slzy svätého Vavrinca. Nie je to žiaden nový kokteil, ale meteorický roj. Romantické chvíle môžete zažiť v noci z 12. na 13. augusta. Tohto roku sú na to jedinečné podmienky!

Meteorický roj je pravidelným úkazom na nočnej augustovej oblohe. Meteoroidy, zvané aj Perzeidy, pochádzajú z kométy 109P/Swift-Tuttle, ktorá bola objavená v roku 1862.

„Kométa má obežnú dobu 134 rokov a z jej postupného rozpadu sa uvoľňujú častice, s ktorými sa naša Zem pravidelne stretáv aod 17. júla do 24. augusta,“ informoval Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov. Na mieste nerušenom umelým osvetlením môžete vidieť za hodinu asi 60 – 70 meteorov.

Od polnoci do svitania

„Najvhodnejšie podmienky na pozorovanie sú od polnoci až do svitania a okrem meteorov zaujme na tmavej oblohe aj striebristá Mliečna cesta,“ upozorňuje atstronóm. Perzeidy budú aj tohto roku u nás pozorované viacerými expedíciami, ktoré sú na miestach s dobrými pozorovacími podmienkami, kde neruší svetelné znečistenie.

„Tento svetelný úkaz – meteor je zánikom malého medziplanetárneho telieska. Teliesko je veľké asi ako zrnko piesku a ak ho uvidíme, uvedomme si, že sme boli svedkami jedinečný úkazu, ktorý sa už nikdy opakovať nebude. Možno aj preto sa traduje, že pri zbadaní meteoru si treba niečo priať,“ dodal Rapavý.

Kde pozorovať?

Pozorovacie podmienky sú tohto roku mimoriadne priaznivé, nakoľko pozorovanie nebude rušiť svit Mesiaca. Podobne vhodné podmienky nastanú až v roku 2018. Pokiaľ sa nad Lučencom neusadia mraky, môžete si nočné divadlo vychutnať aj vy.

Vhodné na pozorovanie sú kopce na vrchu s lúkou obkolesenou stromami. Najbližšie k Lučencu je takým vrch Strieborná alebo Jasenie nad Divínom. Kto by mal chuť na niečo extra, hvezdáreň v Rimavskej Sobote ponúka pozrovania pre verejnosť každý piatok do 23.00 hod., za dobrého počasia. 

(mha), foto: TASR