Zabavte sa s jogou v Zámockom parku

n 8.8.2015 9:19 - Malacky

Leto každoročne prináša okrem tepla a častého kúpania aj zvýšený nárok na starostlivosť o seba samého. Moderný človek často hľadá moderné riešenia – fitnes centrá alebo nové druhy cvičení, no telesnú pohodu možno získať aj cvičením overeným storočiami, ako napríklad jogou. Tú môžete vyskúšať počas celého leta aj v Malackách, a to každý pondelok o 18.30 hod. v areáli Zámockého parku.

V jazyku sanskrit, ktorý je najstarším známym indoárijským jazykom, je joga označením pripojenia duše k najvyššiemu princípu. Jednota tela, mysle a ducha. Čo teda dnes často na západe poznáme iba ako druh telesných cvikov, pochádza z filozoficko-náboženského učenia, ktoré sa v jednom snúbi s meditáciou. Je to jedna z indických filozofických škôl, no jej praktiky využívajú aj ďalšie náboženstvá, napr. budhizmus.

Prečo sa stať jogínom?

Praktikovanie jogy ako celku obsahuje niekoľko častí. Ide o prípravné cvičenia, ktoré telu umožnia lepšie sa adaptovať na samotné vykonanie cvikov jogy, tzv. asánov, samotné asány, ktoré označujú jednotlivé polohy tela, ďalej dychové cvičenia, cvičenia koncentrácie a meditáciu a napokon relaxáciu a očistné cvičenia.

Jednotlivé školy sa však málokedy zameriavajú na celkovú jogu a preferujú len určité časti. Dnes je u nás obľúbená najmä powerjoga, ktorá sa zameriava na dokonalé prevedenie jednotlivých cvikov, no vynecháva meditáciu. Pri spirituálnejšie založenom učiteľovi sa však môžete stretnúť aj so spievaním mantier. Rozmanité druhy cvičenia sa tak síce zameriavajú na rôznorodé telesné oblasti, príp. zdravotné problémy, spája ich však pocit úľavy a uvoľnenia, ako sa zhodujú mnohí z tých, čo ju vyskúšali.

Pre tých, ktorým joga neučarovala

Možností je viacero, keďže v areáli Zámockého parku je priestor pre viacero druhov aktivít. Medzi výbavou najmenej náročné patrí beh, nordic running alebo walking, čiže beh alebo chôdza s palicami či loptové hry alebo frisbee. Kluby aj štadión a ihrisko tak umožňujú všetkým vekovým kategóriám zahrať si pravidelne futbal, hokej, basketbal, streetbal a ďalšie.

Pre menšie skupiny sú tu tenisové kurty alebo cvičiace prvky ako hrazda a iné. Deti sa zase môžu vyskákať na detskom ihrisku. Miest na telesnú aktivitu aj vybláznenie je rozhodne dosť pre celú rodinu a leto sa môže niesť v mene aktívneho oddychu aj počas dovolenky.

Petra Vrablicová, foto: autor