Tour de Prešov zožala úspech

n 14.7.2015 13:41 - Prešov

Historicky prvý cyklomaratón v Prešove má za sebou úvodnú úspešnú kapitolu. Hlavná ulica bola svedkom hromadného štartu cyklomaratónu Tour de Prešov. Zúčastnilo sa ho 134 mužov a žien a do cieľa ich dorazilo úctyhodných 127.

Štart aj cieľ hlavnej disciplíny jednoetapového preteku na 94 kilometrov bol na Hlavnej ulici v Prešove. Tým sa však cyklistický program v centre mesta neskončil. Súčasťou Tour boli aj sprievodné preteky v cyklo šprinte na 1 kilometer, jazdy obratnosti najmenších adeptov cyklistického športu, či preteky celosvetovo uznávaného formátu „Fixed Gear Bike Race“ na 10 kilometrov, ktoré sú jediné svojho druhu na Slovensku.

Zároveň bolo početným návštevníkom aj pretekárom ponúknutá prezentácia cyklistického oblečenia, outdoorového oblečenia, výživových doplnkov a aj bicykel Petra Sagana. Záver celého programu spestrila trial šou majstra sveta v tejto disciplíne, Jána Kočiša.

Celkové prvenstvo putuje do Poľska

Napriek tomu, že odmeny neboli ústrednou témou Tour, víťazi si mohli trocha finančne prilepšiť. Prvý cyklomaratón Tour de Prešov bol otvorený pre všetky vekové kategórie. Týkalo sa to hlavného preteku na 94 kilometrov, aj šprintu na 1 kilometer.

Určený bol pre amatérskych pretekárov bez nutnosti licencie Slovenského cyklistického zväzu. Hlavné preteky išli z Prešova cez Sabinov, Široké, Kluknavu, Margecany, Bzenov a vrátil sa späť do Prešova. Obsahoval dve horské aj rovnaký počet rýchlostných prémií. Celkovo museli pretekári absolvovať 990 výškových metrov.

Do cieľa ako prvý dorazil Kamil Maj z poľského Lublinu, ktorý preteky absolvoval v čase 2:35:16. Stal sa absolútnym víťazom aj víťazom kategórie do 39 rokov. Druhý v celkovom poradí skončil Dušan Kozel z Košíc a tretí Lukáš Stachura, rovnako z Košíc. Medzi ženami dominovala Tatiana Jaseková z Banskej Bystrice pred Annou Mikelovou z Krompách a Agnieszkou Rola z Poľska.

(jsm), foto: autor