Abstinenti sa opäť stretli na spoločnom podujatí

n 16.7.2015 17:20 - Turčianske Teplice

Po piatykrát sa 11. júla konalo turisticko-spoločensko-recesistické Národné stretnutie turistov – abstinentov na Husnom vrchu.

Na Slovensku ide o ojedinelú akciu, a preto na začiatku nikto neveril, že sa z nej môže stať tradícia. Na prvom ročníku sa stretla približne dvadsiatka nadšencov, účasť z roka na rok rástla, zatiaľ najväčšia bola minulý rok. Tohto roku prišlo vyše tridsať milovníkov Čremošnianskych lazov.

Proti alkoholu recesiou

V pozvánke na toto podujatie sa uvádza: „Alkoholizmus je veľmi vážna, problematická záležitosť tejto spoločnosti a tejto doby. Zámerom usporiadateľov je napomôcť pri riešení tohto vypuklého problému a to aj formou recesie a humoru. Toto podujatie sme zaradili do kategórie „turisticko-recesistické-náučné“, s prízvukom na prevenciu a spoločenské správanie."

„Je prioritne určené príslušníkom našej turistickej komunity, ktorí majú zmysel pre humor a recesiu, ktorým nerobí problém utiahnuť si zo seba samého. Radi však medzi sebou privítame aj širokú turistickú verejnosť, ktorá svojou účasťou, my tomu pevne veríme, podporí strastiplnú snahu o riešenie tohto problému.“

„Turčiansky Vlkolínec“

Po krátkom úvodnom príhovore od viacerých zúčastnených, sa všetci v dobrej nálade vydali na cestu hore Čremošným, aby najskôr pozorovali krásy „turčianskeho Vlkolínca“. K pôvodným dreveniciam v posledných rokoch pribudli vkusné drevené i murované chaty, takže sa dalo skutočne veľa obdivovať.

Počasie ako na objednávku

Z asfaltovej cesty turisti prešli na horský chodník. Pod vysokými smrekmi v tieni pokojne oddychovalo stádo oviec. O niečo vyššie cestička pokračovala po lúkach, ktoré boli nedávno pokosené, a tak sa pohodlne kráčalo až k najvyššiemu bodu Čremošnianske lazy, ktoré leží vo výške 789 m n. m.

Odtiaľ sa miernym klesaním a onedlho pokojným stúpaním dostali k Husnému vrchu vo výške 775 m n. m. Počasie sa naozaj vydarilo, po chladnej noci bola obloha azúrovo modrá, pofukoval slabý vietor, vďaka ktorému milovníci prírody ocenili na letné mesiace veľmi dobrú viditeľnosť.

Turčianska záhradka sa rozprestrela od Turčianskych Teplíc až po Vrútky. Majestátne ju ochraňovali vrcholy a hrebene Veľkej Fatry, Kremnických vrchov, Vtáčnika, Žiaru, Strážovských vrchov, Lúčanskej i Krivánskej Malej Fatry.

Turisticko-abstinentské pohostenie

Organizátori odovzdali účastníkom účastnícke listy, vylosovali tombolu, v ktorej nechýbali nápadité vtipné i praktické ceny a spoločne sa vyfotografovali. Nastal čas na návrat. Väčšina prijala pozvanie starostky na malé občerstvenie v kultúrnom dome v Čremošnom.

Pravé turistické menu, ktoré pozostávalo z chleba s masťou a cibuľou, chutilo viac ako najvyberanejšie jedlá sveta. K tomu sa popíjal typicky slovenský nápoj, aký sa na abstinentov patrí, a to žinčica. Tridsiatka ľudí dobrej vôle strávila príjemné dopoludnie a určite mnohí z nich prijali pozvanie nielen na najbližší výstup na Drienok, ale i nasledujúci ročník Národného stretnutia turistov – abstinentov.

Text a foto: tominka