Tour de France: Ako si cyklisti uľavia, keď to na nich dôjde? Môže konkurencia vtedy zaútočiť?

n 11.7.2015 13:00 - Zahraničie

Hoci majú cyklisti na tohtoročnej Tour de France už najdlhšiu etapu za sebou, stále ich je v programe niekoľko, ktoré merajú bezmála dvesto kilometrov a trvajú dlhé hodiny. Ako si počas nich dokážu pretekári „uľaviť“?

Základom úspechu je dodržiavanie pitného režimu, po čom je logické, že sa cyklisti o to viac potia, no nie všetko sa im podarí dostať z tela von takouto formou.
 

NEPREHLIADNITE: Tour de France: Prekliatie Sagana stále trvá, po 7. etape opäť na pódiu, ale zasa bez víťazstva

Druhou alternatívou je vykonanie malej potreby, čo v televízii až tak často neukazujú, no rozhodne pri tom platia takzvané nepísané pravidlá.

Davová psychóza

„Od štartu do cieľa sa nepreteká naplno. Začiatok býva vždy trochu nervózny, potom sa tempo trochu zvoľní , kedy je aj práve vidieť, že sa jazdci rozprávajú či jedia. A práve vtedy sa dá zastaviť a vykonať malú potrebu,“ ozrejmil pred časom Peter Velits, ktorý na tohtoročnej Tour de France neštartuje.
 

Dohadovať sa ani nie je potrebné. „Ono keď už človek vidí, že jeden pretekár zastavuje, pridá sa druhý, tretí, štvrtý, a tak sa v podstate rozpúta akási davová psychóza a ,robia´ to pomaly všetci naraz,“ pokračoval vo vysvetľovaní starší z bratského dua Veltisovcov.

Chytráci

Navonok sa môže zdať, že pauzu na potrebu môžu niektorí využiť a pelotónu ujsť, no opak je pravdou. V cyklistike je totiž nepísaným pravidlom, že v takomto momente sa neútočí.
 

Lenže aj Tour má svojich chytrákov, ktorí podobné zastávky využijú k úniku. Pred dvomi rokmi, počas 13. etapy jubilejného 100. ročníka sa v takejto situácii nezastavil Robbie McEwen a sám pokračoval v stíhaní vedúcej skupinky.

Nasledujúci deň musel znášať nevraživé pohľady svojich súperov. Takýto jazdec skôr riskuje, že ak raz bude on ako líder pretekov vyzývať k prestávke, nikto ho nebude rešpektovať.

Aj z bicykla

Ani hromadné dohodnutie prestávky však všetky problémy neriešia. V dôležitých etapách, kedy sa preteká od začiatku do konca, či pri zdravotných ťažkostiach niektorého z jazdcov, musia nastúpiť individuálne riešenia.
 

Výhodu v týchto prípadoch majú lídri jednotlivých tímov, ktorým po nútenej zastávke pomôžu k dobehnutiu pelotónu ostatní členovia tímu. Bežnou praxou však je aj vykonanie malej potreby priamo za jazdy z bicykla.


Andrej Smatana, foto: TASR, twitter.comTéma: Tour de France 2015