V tíme máme držiteľku národného rekordu

n 28.6.2015 18:00 - Turčianske Teplice

O teplických dobrovoľných hasičoch sa hovorí nielen u nás, ale aj v zahraničí. My sme si pre vás pripravili rozhovor s predsedom Dobrovoľného hasičského zboru v Turčianskych Tepliciach – Petrom Bujnom. Dozviete sa, čo majú nové, čo plánujú a aké úspechy dosiahli v uplynulej sezóne.

V akej lige v súčasnosti súťažíte?

Súťažíme v Moravskoslezskej lige. Prioritou je jej kvalita a fakt, že je tam vysoká konkurencia. Zapísaní sme aj v regionálnej Turčianskej hasičskej lige, ale nezúčastňujeme sa na všetkých jej kolách. Sme aj dlhoročnými účastníkmi Tekovsko-hontianskej hasičskej ligy. Máme tu veľmi dobré vzťahy.

Mnoho Tepličanov nevie o vašej aréne, ktorú ste si pred pár rokmi vybudovali, a v ktorej trénujete i súťažíte. Mohli by ste nám ju trochu predstaviť?

Po schválení našej žiadosti Mestským zastupiteľstvom sme sa v roku 2013 pustili do budovania nášho stánku vedľa futbalového ihriska na Baníku. Nazvali sme ho Bomberos aréna. Odpracovali sme na ňom veľa brigádnických hodín a išli do neho všetky naše korunky.

Bez finančnej, ako aj materiálnej podpory sponzorov, by sa nám to nepodarilo. Patrí za to všetkým veľká vďaka.

Vieme, že máte dve súťažné družstvá – mužov i ženy. Komu sa darí viac?

Dlhodobo sme mali len družstvo mužov. Ženy sme do súťaží zapojili po dlhšej prestávke až v roku 2012. Muži podávajú štandardne dobré výsledky. V rámci nášho regiónu sa držíme v popredí. Nestratíme sa ani v rámci Slovenska, poznajú nás aj v Čechách. Naše družstvo žien mieri vyššie.

Dovolím si tvrdiť, že v kráľovskej disciplíne hasičského športu – Požiarny útok s vodou, patria medzi slovenskú špičku. Momentálne, ako som už spomenul, bojujeme v jednej z najkvalitnejších českých líg MSL.

Čo máte ako DHZ nové?

V roku 2014 sa viacej našich členov prebojovalo do reprezentačných družstiev Slovenskej republiky a reprezentovalo našu krajinu na Majstrovstvách sveta, ktoré sa konali v českom meste Svitavy. V družstve dorastencov mal tú česť Richard Bujna, juniorky do 23 rokov reprezentovali Patrícia a Zuzana Betákové a Petronela Bujnová. Dievčatá si vybojovali bronz z disciplíny Požiarny útok s vodou a dorastenci v tej istej disciplíne obsadili druhé miesto a stali sa vicemajstrami sveta.

V rámci individuálnych disciplín Hasičského športu sa nám v roku 2014 tiež darilo. Richard Bujna sa v kategórii stredný dorast stal majstrom Slovenska, v disciplíne Hasičská stovka, aj v disciplíne Výstup na hasičskú vežu. Takisto v ženskej kategórii máme majsterku Slovenska, v disciplíne Hasičská stovka. Je ňou Patrícia Betáková. Paťa je dokonca držiteľkou národného rekordu v tejto disciplíne, s časom 17,459 sekundy. Zabehla ho v jeseni v Poprade.

Čo v súčasnosti plánujete? Kde vás je možné vidieť?

V tomto roku makáme ďalej. Sústredíme sa hlavne na českú MSL. O dianí v tejto lige, ako aj o našich ostatných súťažiach pravidelne informujeme našich fanúšikov na našej stránke DH Turčianske Teplice Športový tím. 29. augusta 2015 organizujeme hasičskú súťaž o Pohár primátora a prednostky mesta Turčianske Teplice a 26. septembra organizujeme finálové kolo Slovenskej extraligy v požiarnom útoku.

Tieto podujatia sa konajú v našom areáli Bomberos aréna.

(ama), foto: archív Petra Bujnu