Miesto ako stvorené na prechádzku, beh alebo oddych. Aj taký je unikátny park v Mošovciach

n 27.6.2015 15:11 - Turčianske Teplice

Popri kúpeľnom parku v Turčianskych Tepliciach sa na území nášho okresu nachádza ešte jedna zelená oáza pokoja – park v obci Mošovce. Rozprestiera sa v blízkosti rokokovo-klasicistického kaštieľa, postaveného v druhej polovici 18. storočia.

S rozlohou 16,5 ha je o niečo väčší ako teplický park a zaraďuje sa medzi najväčšie na strednom Slovensku. Je spravovaný obcou Mošovce a na rozdiel od parkov v blízkosti kaštieľov v neďalekých Necpaloch a Turčianskej Štiavničke v martinskom okrese, ktoré sú v súkromných rukách, je voľne prístupný verejnosti.

Prevládajú domáce dreviny

Zaraďuje sa medzi anglické parky, kde sa striedajú skupiny stromov s voľnými priestranstvami a vodnými plochami. Cudzokrajné dreviny nie sú zastúpené vo veľkom počte, výnimkou je Ginko dvojlaločné. Prevažujú listnaté domáce stromy ako javory, lipy, buky, duby, hraby, jasene, brezy, agáty, z ktorých niektoré dosahujú impozantné rozmery.

Z ihličnanov tu nájdeme niekoľko druhov smrekov, borovice a jedle. Za zmienku stojí 250-ročný 12 m vysoký tis.

Národná prírodná pamiatka

V miestach, kde mizne výhľad na príjemné stavby, pôsobí park ako súčasť prírody. Stromy mali dostatok miesta i vynikajúcu pôdu, a tak mohli vyrásť do skutočnej krásy akú vo voľnej prírode veľmi často nevidieť. Nie div, že tento park využíva miestna základná škola na vyučovanie viacerých predmetov.

Na park nadväzujú Mošovské aleje, ktoré boli v roku 1969 vyhlásené za národnú prírodnú pamiatku. V alejách sú vysadené javory, jasene, gaštany a lipy. Ľudia, ktorí aleje vysádzali, vhodným spôsobom zakomponovali prírodné prvky do horského prostredia.

Prechádzka, beh, ticho

Chodníky nie sú našťastie vyasfaltované, a preto sú ideálne nielen na prechádzky ale i na beh. Veď sme aj stretli staršieho pána, ktorý nám prezradil, že na odporúčanie lekára každý deň za akéhokoľvek počasia obíde park krížom-krážom. „Chodím o paličke na čerstvom vzduchu „v háji“ po rovnej mäkkej ceste a to len pár metrov od domu.“

Parkom preteká potok Čierna voda, vďaka ktorému mohlo vzniknúť niekoľko jazierok. Početná rodinka s malými deťmi mala v úmysle púšťať si v nich lodičku. Neodvážili sa k tomu pristúpiť, pretože jazierka sú pomerne zanesené a zarastené. A možno je to i šťastie, pretože spev vtákov nenarušil bzukot motorčeka.

Len málo znečistený

Vstup do parku je vľavo od kaštieľa nenápadnou bránou. Neďaleko od nej stojí bývalá neogotická kaplnka s mauzóleom, v ktorej v súčasnosti vystavuje svoje exponáty Múzeum mošovských remesiel. Súčasťou parku je aj záhradný pavilón v klasicistickom štýle postavený v roku 1800 ako skleník.

V jeho blízkosti sme si všimli niekoľko odpadkov, hlavne ohorkov od cigariet. Stretávajú sa tu miestni mladí a obec má čo po nich upratovať ale aj opravovať. Celkovo bol však park oveľa menej znečistený ako kúpeľný park v okresnom meste. Nevideli sme ani jedinú PET fľašu.

Obciam treba pomôcť

Ak vnímame park ako prírodnú plochu, nie je mu čo vytknúť. Kritické oko návštevníka si však nemohlo nevšimnúť spomínané nepriezračné jazierka. Lavičky ešte slúžia svojmu účelu, vidieť však na nich zub času.

Potom, čo sme sa dozvedeli, že obec vynakladá na úpravu parku 5-tisíc eur ročne a „takmer každý zásah do parku musia konzultovať s pamiatkarmi“ musíme konštatovať, že starostlivosť o prírodné pamiatky takýchto rozmerov a kvalít by nemala byť ponechaná len na bedrách obcí.

Majú celoslovenský význam, je nevyhnutné zachovať ich pre budúce generácie a zaslúžia si oveľa viac pozornosti.

Text a foto: tominka