Turčianske Teplice majú svoju vlastnú hymnu

n 19.6.2015 16:23 - Turčianske Teplice

Vystúpenia kapiel, krst knihy, nová hymna mesta i zábava vedená profesionálnym zabávačom. Aj také boli tohtoročné Dni mesta v Turčianskych Tepliciach. A boli v mnohom iné ako tie, ktoré sa konali v nedávnej minulosti. Viac pestrejšie a zaujímavejšie.

Dni mesta sa tento rok niesli v inom štýle, bol vidieť rukopis nových ľudí, ktorí podujatie pripravovali. Program bol rozdelený do troch dní a pôsobil rôznorodo, takže dokázal zaujať širšie spektrum ľudí. Raritou boli tri krsty, ktoré počas týchto dní v meste prebehli. Celú atmosféru spestril i jarmok. Aj ten totiž prilákal do mesta množstvo ľudí.

V dobových kostýmoch, s modernou hudbou

Asi najzaujímavejšou časťou programu prvého dňa bol krst novej knihy o Tepliciach, ktorá dostala názov Turčianske Teplice – zo spomienok grófky Elizabeth. Na krste nechýbala ani „grófka Elizabeth“, ktorá sa predviedla v dobových šatách a celý krst tak dostal ten správny nádych histórie. V dobových kostýmoch vystúpil aj šermiarsky súbor Cassanova.

Po nich si už mohli diváci vypočuť koncerty kapiel Satelit, Kochanski a hlavného hosťa programu – skupiny P.S.

Sobotný krst hymny mesta

Sobotňajší program začínal už na obed vystúpením základných umeleckých škôl z Trstenej, Čadce, Martina a nechýbali ani žiaci z domácej základnej umeleckej školy. Tých na pódiu vystriedal Brillant Orchester Milana Olšiaka. Ani sobota neprebehla bez krstu. Krstila sa totiž hymna mesta, ktorej text a hudbu poskladal frontman skupiny Metalinda – Peter Sámel.

Ten ju spolu s vybranými Tepličanmi aj naspieval. Dobrú náladu prítomným urobila aj bike show a moderátor Jožo Pročko, ktorý počas celého dňa vymýšľal rôzne aktivity a súťaže o propagačné predmety mesta. Samozrejme, ani v tento deň nechýbali koncerty kapiel. Vystúpili skupiny Len.Art, Tribute a už spomínaná skupina Metalinda.

Tá zahrala všetky známe hity, a tak si diváci spolu s ňou mohli zaspievať piesne ako Máj, máj, Slnko stoj, či Ján Ámos Ďžínový.

Nedeľa s krásnymi mažoretkami

Nedeľa už tradične patrila Festivalu mažoretiek Horného Turca. Tento rok to bol už jeho 14. ročník a predstavili sa na ňom nielen domáce mažoretky, ale aj mažoretky z Malého Čepčína, Slovenského Pravna a Hornej Štubne. Tie predviedli rôzne choreografie s paličkami i pom-pomami.

Festival bol však i zaujímavou prehliadkou rôznych kostýmov a krásnych a talentovaných dievčat. Počas festivalu sa krstilo prvé CD domácej speváčky Adriany Habrdovej a v programe vystúpila aj speváčka Jadranka.

Ako hodnotia Dni mesta jeho obyvatelia?

„Mne sa program páčil. Bolo to z každého rožka troška, takže si mohli prísť na svoje rôzne vekové kategórie.“ (Žaneta)

„Dni mesta ako také boli urobené veľmi dobre, ale už ako minulý rok, aj tento rok sklamalo veľa ľudí, že po 22.00 hodine nebola v meste žiadna zábava. Mladí ľudia sa chceli baviť a nebolo kde.“ (Jaroslav)

„Chýbal mi program pre menšie deti tak, ako býval po minulé roky, napríklad Spievankovo, či Fíha Tralala. Ostatné bolo super.“ (Ľubica)

„Teplické dni boli na veľmi dobrej úrovni. My sme boli spokojní. A program pre deti bol. Jožo Pročko s nimi dokázal zázraky. Dokázal ich zaujať. Myslím, že sa nenudili.“ (Marta)

„Hodnotím len deň, ktorý som sa bola pozrieť – nedeľu. Niet pochýb, že pani učiteľky aj deti dali do toho všetko. Myslím si však, že najprv mal prebehnúť Festival mažoretiek a až potom krst CD. Detičkám tam bolo dlho čakať. Kolotoče ani jarmok ma ničím neoslovili.“ (Danka)

Text a foto: (ama)