Naplnila si dávnu túžbu

n 19.6.2015 16:25 - Turčianske Teplice

Grétka Šeševičková venovala celý svoj profesionálny život škole. Všetci ju poznajú ako cieľavedomú, vytrvalú a pravdymilovnú učiteľku.

Svoju lásku a nadanie k výtvarnému umeniu oprášila len niekoľko rokov pred odchodom do dôchodku. Počas nich stihla namaľovať toľko obrazov, že zdobia každú stenu ich útulného domu. Jej tvorba je mnohostranná a zaslúžila by si samostatnú výstavu.

Kreslili sa radi už v detstve?

Áno, už v detstve som veľmi rada kreslila a neraz ma učitelia v škole prichytili s papierom v lavici, ktorý som si vytiahla počas vyučovania na kolená a kreslila som si naň. Potom sa môj život uberal inou cestou, zamerala som sa štúdium biológie a výtvarná výchova išla do pozadia.

Až teraz v seniorskom veku som sa rozhodla k môjmu obľúbenému koníčku vrátiť. Začala som navštevovať ZUŠ pre dospelých, do ktorej chodím už sedem rokov.

Prečo ste sa rozhodli tráviť v škole aj voľný čas?

Do školy som začala chodiť preto, aby som sa nedopúšťala závažných chýb a netvorila gýče. Myslím, že mi dala veľa a som veľmi rada, že existuje taká možnosť pre dospelých, aby sa učili maľovať. Celý svoj voľný čas venujem tejto záľube a som nesmierne šťastná, že som si konečne naplnila svoju túžbu, ktorú som pociťovala počas celého života.

Maľujem hlavne pre seba, robí mi radosť, keď sa ponorím do práce na obraze, absolútne zabudnem na realitu, na svet okolo seba a prežívam pekné chvíle, je to pre mňa veľký relax. Hoci maľujem pre svoje potešenie, robí mi radosť, ak sa moje obrazy páčia aj iným.

V niektorých obdobiach som prišla zo školy mimoriadne unavená a musela som sa veľmi premáhať, aby som išla do výtvarnej alebo si sadla k obrazu. Ale, keď som už chytila štetec do ruky, celá únava zo mňa opadla.

Hoci ste vyštudovali biológiu, výtvarná výchova si na Vás počkala.

Máte pravdu. Krátko potom, ako som začala navštevovať ZUŠ, zo školy odišla vyučujúca výtvarnej výchovy a vedeniu školy sa mimoriadne hodilo, že som sa začala zdokonaľovať vo výtvarnom umení. Prevzala som vyučovanie tohto predmetu a musím povedať, že som to robila skutočne rada.

Deti tiež radi maľovali, tvorili rôzne práce a musím sa pochváliť, že sme získali mnoho cien počas šiestich rokov, ktoré som učila výtvarnú výchovu.

Vystavovali ste svoje práce aj na verejnosti?

Mali sme tri spoločné výstavy so ZUŠ v Turčianskych Tepliciach s dobrou odozvou. Pri príležitosti ukončenia II. stupňa ZUŠ budeme mať záverečnú výstavu v Galérii Mikuláša Galandu.

Na čo sa zameriavate vo svojej tvorbe?

Dá sa povedať, že moja tvorba má široký záber, je všestranná. Musím tvoriť podľa toho, čo nám zadáva náš vynikajúci učiteľ Peter Piatko, veľká osobnosť, mimoriadne dobrý človek, ktorý bude mať miesto v mojom srdci do konca života.

Tvoríme portréty, autoportréty, figurálne maľby, abstraktné obrazy, modelovali sme, v poslednom čase sa venujem enkaustike. Maľujem olejovými, akvarelovými farbami, dokážem maľovať i olejovým pastelom.

Čomu sa venujete v tomto období?

Momentálne pracujem na sérii siedmich obrazov, ktoré venujem zobrazeniu detstva a mladosti mojej dcéry Ivanky, odmalička až po súčasnosť. Chcem, aby si v budúcnosti dokázala vybaviť spomienky na toto obdobie. Obrazy realisticky zachytávajú určitú etapu jej vývinu.

Čo vyjadruje netradičný autogram na Vašich obrazoch?

Meno Suli patrilo môjmu psíkovi, ktorý už odišiel z tohto sveta, mala som ho veľmi rada a podpisujem obrazy týmto menom na jeho pamiatku.

Text a foto: (tominka)