Soboťanka s talentom v oku

n 2.6.2015 10:56 - Rimavská Sobota

Slovenská fotografka zažiarila medzi najlepšími. Daniela Rapavá z Rimavskej Soboty sa dostala so svojou jedinečnou fotografiou, ktorá zachytáva mrznúci ľad na okne, až do finále prestížnej medzinárodnej súťaže.

Tento rok patrí svetlu a všetkým svetelným technológiám a práve preto Medzinárodná spoločnosť pre optiku a fotoniku (SPIE) zorganizovala fotografickú súťaž, v ktorej Daniela Rapavá uspela. Odborná porota musela vyberať až z 800 fotografií z celého sveta najlepších 32.

Medzi nimi je aj záber jedinej Slovenky Daniely. „Moja fotografia s názvom Klenoty na okne je pre mňa oslavou svetla a naším spojením s prírodou,“ uviedla Rapavá. Na snímke je zachytená námraza na okne, ktorá sa začala topiť, no zrazu znova zamŕzala. „Fotila som to polarizačným filtrom a v polarizovanom svetle je vidieť na ľade farebné interferencie, ktoré v ňom vznikajú, lebo ľad je dvojlomný materiál a reprezentujú štruktúry toho materiálu,“ opísala Daniela.

Objavovanie neobyčajného

Fotografovaniu sa venuje už od študentských čias. Jej prvými objektmi boli hmyz a kvety v astroparku vo hvezdárni, kde pracuje. „Neskôr ma uchvátili fyzikálne fotografie. Fotím zaujímavé veci, ako ľad, celofán, či plast, ktoré nie sú bežnými objektmi, no nachádzajú sa okolo nás a oplatí sa všimnúť si ich,“ objasnila Rapavá.

Od živej prírody teda postupne prechádzala k objavovaniu neobyčajných vecí neživej prírody. Fascinuje ju svetlo a jeho vlastnosti. Fyzikálnu fotografiu však využíva nielen v práci s mládežou, ale prezentuje aj odborne.

Prezentuje Rimavskú Sobotu

Daniela sa so svojou tvorbou a publikovaním fotografií zúčastnila na rôznych domácich a zahraničných fotosúťažiach, kde prezentuje mesto Rimavská Sobota, ale aj Slovensko. „Moje práce sú uverejňované na známych stránkach s vysokou návštevnosťou, ako sú Optics Picture of the Day, Earth Science Picture of the Day, Spaceweather, odkiaľ ich preberajú aj ďalšie servery a vydavatelia,“ potvrdila rimavskosobotská fotografka, ktorá má za sebou mnohé úspechy.

V roku 2009 získala prvé miesto za reportáž v súťaži Medzinárodný rok astronómie, o rok na to tiež skončila prvá v medzinárodnej fotosúťaži Svieťme si na cestu…nie na hviezdy. V roku 2013 získala čestné uznanie na výstave amatérskej fotografie (AMFO). Na súťaži FotoFest Praha obsadila 1. miesto v kategórii Rozšírené smysly a obraz přírodních jevů a jej fotografia bola v oficiálnom kalendári na titulke. Vlani získala 1. a 2. cenu na medzinárodnej fotosúťaži s výstavou Art and Science univerzity v Iasi v Rumunsku.

Prestížne úspechy

Jej fotografia sa objavila v časopise National Geographic France. Ďalšiu s názvom Frosted Globe vydali University of Toronto a European Union Satellite Centre v Madride. Talentovanú fotografku, ktorá bude mať na jeseň výstavu na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe, však viac ako úspechy teší, keď jej snímky inšpirujú deti k tomu, aby sa vrhli na fotografovanie.

(cor), foto: archív D. Rapavej