Viac foto v galérii

Predstavujeme Jerguša Preca, brankára FC ViOn Zlaté Moravce

n 19.3.2014 9:13 - Zlaté Moravce

Talentovaný gólman sa narodil v Martine a po skončení základnej školy sa prihlásil na Strednú školu technickú v Zlatých Moravciach. V meste od Žitavy aj háji bránku futbalistov miestneho ViOnu, pričom sníva, že raz sa bude futbalom živiť. Jerguš Prec.

V koľkých rokoch ste začali s futbalom a kde?

S futbalom som začínal vo svojich ôsmich rokoch vo Veľkých Uherciach, kde som chytával v našej prípravke.

Prečo ste sa rozhodli práve pre futbal?

Už ako malý chlapec som sa chodieval pozerať na tréningy dorastencov a mužov. Bývam kúsok od ihriska, takže k futbalu som mal najbližšie. Svoje voľné chvíle som tak trávil na ihrisku a sledoval tréningový proces. Najviac ma vtedy zaujal post brankára.

Opíšte nám svoju doterajšiu futbalovú kariéru.

Začínal som už v spomínanom klube TJ Nový Život Veľke Uherce, kde som chytával od prípravky po žiakov. Vo veku 15 rokov som odchytal pár zapasov aj za náš dorast. Neskôr som išiel na skúšku do Zlatých Moraviec, kde som hrával za starších žiakov. Momentálne som v staršom doraste U19 a trénujem pravidelne aj s A-mužstvom ViOnu.

Ktorý tréner ovplyvnil najviac váš futbalový vývoj?

Spoznal som dosiaľ veľa kvalitných trénerov. Každý jeden mi dal veľa poznatkov, za ktoré som im veľmi vďačný. Najviac nových poznatkov mi, samozrejme, dáva tréner brankárov A-mužstva Patrik Brezina, ktorý mi veľmi pomáha zlepšovať sa. Preberáme spolu každý zápas a dáva mi rady, čo mám zlepšovať, kde mám rezervy. Na tréningu sa snažíme tie chyby následne vždy odstrániť.

Čo by ste chceli dosiahnuť vo futbale?

Vo futbale by som to chcel dotiahnuť na profesionálnu úroveň, čím by sa mi splnil aj môj veľký sen. Živiť sa futbalom. Určite by bolo skvelé zachytať si v Corgoň lige.

Váš futbalový vzor?

Môj veľký vzor je skúsený brankár Pavel Kováč, s ktorým sme v príbuzenskom vzťahu. Chytal v Dubnici, Slovane Bratislava, Dunajskej Strede, českom tíme 1. FC Slovácko. V Grécku pôsobil v slávnom Olympiacose Pireus a v súčasnosti oblieka dres Ružomberka. Od tohto uznávaného brankára som nazbieral veľa skúseností a dostal veľa užitočných rád.

Aké iné záujmy a koníčky máte okrem futbalu?

Mám rád motošport a taktiež cyklistiku. Inak trávim svoj voľný čas v kruhu rodiny a priateľov.

Ján Jančo