Potraviny nepatria do koša! Už to vedia aj Francúzi

n 22.5.2015 13:17 - Zahraničie

Francúzi sa už nemôžu pozerať na zaobchádzanie supermarketov s potravinami. Nepredané potraviny neskončia v koši, ale u chudobných a na farmách.

Dolná komora francúzskeho parlamentu odhlasovala zákaz, na základe ktorého nemôžu veľké supermarkety ničiť nepredané potraviny, čo ich má povzbudiť, aby tovar namiesto toho darovali charitám alebo farmám.
 

Prečítajte si: Povolia Íri gejom uzatvárať manželstvá?

Doplnok zákona týkajúci sa potravinového odpadu schválilo Národné zhromaždenie, teda dolná komora, vo štvrtok večer a je súčasťou rozsiahlejšieho návrhu legislatívy o životnom prostredí. O tejto komplexnej legislatíve sa ešte vedie diskusia a navyše, musí ísť aj do Senátu na konečné schválenie.

Doplnok zákona vyžaduje od veľkých reťazcov supermarketov, aby nepredaný tovar venovali charitatívnym organizáciám alebo ich využili ako krmivo pre zvieratá či na kompost. Doplnok zákona sa tiež zameriava na zníženie odpadu v školských jedálňach.

Environmentálne skupiny privítali hlasovanie v parlamente. Združenie obchodníkov vyhlásilo, že návrh zákona sa neprimerane zameriava na veľké supermarkety. Vláda sa snaží obmedziť potravinový odpad o 50 percent do roku 2025.

TASR, foto: ilustračné, TASR