Priaznivci histórie mesta

n 11.3.2015 9:04 - Kežmarok

V utorok 24. februára sa vo večerných hodinách stretli priaznivci histórie či literárnych večerov všetkých vekových kategórií v hoteli Hviezdoslav, ktorý priam dýcha históriou.


Prvé stretnutie nieslo názov Rendezvous s Nórou a Erikou u básnika a venované bolo významnému richtárovi Jakubovi Krayovi a fotografovi Pavlovi Čaplovičovi. Objasniť osud dvoch významných Kežmarčanov širokej verejnosti sa snažili dve najpovolanejšie dámy, historička a spisovateľka Nora Baráthová a riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintuľová.

Medzi hosťami nechýbali mladí

Cyklom stretnutí sa organizátori snažia priblížiť životy osobností, ktoré sa významným spôsobom podpísali pod históriu mesta. Riaditeľka hotela Sylvia Holopová hneď na začiatku programu pozitívne zhodnotila vekovú rôznorodosť hostí: „Som rada, že tu dnes vidím sedieť aj mladých ľudí, pretože je dôležité vedieť, že história Kežmarku je pre nich zaujímavá.“

Večer plný zaujímavých príbehov

Večer sa začal premietaním krátkeho filmu Nad Kežmarkom vietor veje, ktorý priblížil jeho dávnu históriu, nechýbali v ňom vtipné príbehy či animácie. Zaujímavá bola určite historka o študentovi Michalovi Kupeckom, ktorý sa snažil overiť legendu o kežmarských lietajúcich zvonoch. Priviazal sa k jednému zvonu z kostola svätého Kríža a podľa legendy naozaj odletel do Ríma a do mesta sa už nikdy nevrátil. Osobnosť Jakuba Kraya hosťom priblížila spisovateľka Baráthová, pre ktorú je história mesta určite nevyčerpateľným zdrojom inšpirácií. „Mne osobne je veľmi blízka osoba Jakuba Kraya ešte z detstva, keď som ako malá chodila na cintorín, zaujala ma tá veľká krypta. Rodičia mi odpovedali na moje zvedavé otázky a aj to ma podnietilo k tomu, aby som sa tejto osobnosti venovala vo svojej knihe Muž, ktorý kráčal za smrťou,“ zaspomínala si na detstvo spisovateľka, ktorá svojím vtipným a presvedčivým rozprávaním zaujala každého z hostí. O fotografovi Pavlovi Čaplovičovi rozprávala riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintuľová: „Mesto žilo bohatým kultúrnym a spoločenským životom a preto sa stalo magnetom pre fotografov či vydavateľov pohľadníc. Jedným z významných fotografov bol Pavol Čaplovič, ktorého fotografie sú na vysokej úrovni.“ Hostia mohli vidieť jeho tvorbu a aj obraz ateliéru, ktorý sa nachádzal na Starom trhu, no dnes ho, žiaľ, už nenájdeme.

Plánujú pravidelné stretnutia

Riaditeľka hotela ukončila stretnutie poďakovaním všetkým zúčastneným a prísľubom pokračovania týchto večerov. Najbližšie sa záujemcovia môžu tešiť 24. marca na rozprávanie Jozefa Banáša, ktorý sa stretol s Dalajlámom, a tento rok vydal román o hľadaní rozkoše Velestúr. Všetci, ktorí sú zvedaví na pútavé rozprávanie a zážitky tohto spisovateľa, si iste nenechajú túto akciu ujsť.

Denisa Jurišicová, foto: autor