14.ročník kráľovskej hry

n 6.3.2015 15:53 - Kežmarok

Vyznávači kráľovskej kartovej hry sa koncom februára 2015 stretli v Kultúrnom dome Malý Slavkov, kde sa konal už štrnásty ročník mariášového turnaja. Predstavilo sa dvadsaťjeden hráčov rozdelených do dvoch skupín. Prvé tri miesta medzi registrovanými hráčmi obsadili súťažiaci z iných miest, víťazi v amatérskej skupine boli Slavkovčania.

Skúsenosť s kartovou hrou má zrejme každý z nás. Viacerí si v mysli vybavia rôzne hry na počítačoch či mobilných telefónoch, ktorým klasický spôsob hry musí konkurovať. V minulosti kartové hry patrili ku svetským zábavám a odreagovaniu, hrali ich králi, šľachta a nesmeli chýbať ani v dedinských krčmách. Aj ony však podliehajú módnym trendom, mariáš si však zachováva svoju pôvodnú podobu s rovnakými pravidlami už vyše sto rokov. Nie sto, ale štrnásť rokov sa v obci Malý Slavkov pravidelne koná mariášový turnaj nie len pre obyvateľov obce, ale pre širokú verejnosť. Zúčastniť sa môžu registrovaní hráči ale aj tí amatérski.

Rôznorodosť hráčov

V tohtoročnom turnaji sa do víru hry ponorilo dvadsaťjeden hráčov, z toho bolo dvanásť registrovaných, viacerí sa turnaja zúčastňujú pravidelne už niekoľko rokov. Reprezentovali mestá ako Kežmarok, Stará Ľubovňa, Spišská Belá, Stará Lesná a Ľubica. Až ôsmi z deviatich amatérskych hráčov boli priamo z obce, v ktorej sa turnaj koná už od roku 2002. Víťazom medzi registrovanými hráčmi sa stal Peter Stoklasa z Kežmarku, ktorý nazbieral 21 bodov. Turnaja sa zúčastnil po šiestykrát, tento rok a rovnako ako aj minulý získal prvé miesto. Druhú priečku obsadil Jozef Grunvalský a tretí v poradí bol súťažiaci zo Spišskej Belej, Ján Svocák. V amatérskej skupine prevládali hráči z Malého Slavkova, ktorí obsadili aj prvé tri miesta. Prvenstvo si pripísal František Groman, pre ktorého to bol už deviaty ročník, na ktorom sa zúčastnil. Ďalšie miesta získali Vladimír Štancel a Jozef Oravec.

Turnaj nekončí

Turnaj sa v obci organizuje od roku 2002 bez prestávky, kedysi sa ho zúčastňovali predovšetkým domáci obyvatelia, no tento ročník bol dôkazom, že je obľúbený aj pre hráčov z iných miest. Budúci ročník sa v organizovaní turnaja bude pokračovať a ak aj vy ovládate túto kráľovskú kartovú hru, neváhajte a príďte si zahrať.

Denisa Jurišicová, foto: autor