Viac foto v galérii

Pochovávanie basy

n 26.2.2015 8:00 - Trstená

Pochovávanie basy sa stalo dlhoročnou tradíciouaj v Trstenej. Celá ľudová choreografia má už rokmi odskúšaný priebeh. Pre pravidelných „smútočných hostí” sa stal tento zvyk železnou košelou. Pre nových návštevníkov má čaro turistickej atrakcie na pozadí ľudových zvykov a tradícií.

Každoročne o pol štvrtej popoludní štartuje sprievod s basou. Akurát dátum sa mení, keďže pôst začína štyridsať dní pred veľkonočným piatkom na popolcovú stredu 18. februára. Pripomeňme, že dátum veľkej noci je vždy po prvom splne po jarnej rovnodennosti. Môže sa odlišovať medzi jednotlivými rokmi až o viac ako jeden mesiaca, v rozpätí od 22. marca do 25. apríla. Poniektoré roky pochovávali basu v Trstenej preto aj v marci, tohtoročný ceremoniál padol na prepopolcový utorok 17. februára.

Smútočný pochod

Stretnutie začalo na námestí M. R. Štefánika, za účasti predstaviteľov samosprávy, pod hudobnou taktovkou DH Oravanka a kráčajúcich masiek. Hereckými stálicami pochovávania basy sú zamestnanci technických služieb v Trstenej. Po odbití pol štvrtej na veži kostola sv. Martina sa pohol od Hotela Roháč smútočný pochod s milovanou, vyzdobenou a staručkou basou. Vpredu niesli nosiči čierne zástavy a znak basy. Členovia dychovej hudby Oravanka, nosiči basy (pracovníci komunálnych služieb), plačky (pracovníčky CVČ) a najmä deti v karnevalových maskách tvorili neopakovateľný sprievod. Neskôr vyhodnotili a odmenili tri najkrajšie masky.

Pochovali basu

V programe sa s basou prišli rozlúčiť žiaci zo ZŠ R. Dilonga a ZŠ P. O. Hviezdoslava. Potom nasledoval tradičný obrad, v ktorom „dolóres, dolóres“ zaspievali členovia DH Oravanka. Jozef Betuštiak v úlohe farára požehnal, k nemu sa v čiernom černokňažníckom klobúku pridal Peter Gregorec, ktorý krstil basu so záchodovou kefou. Vladimír Bednár viedol v úlohe strapatého opilca sprievod. Rituál sa odohral na pripravenom pódiu na námestí. Neodmysliteľnou súčasťou posledného dňa fašiangov sú šišky a čaj. Túto dobrotu aj v tomto roku pripravili pracovníčky školskej jedálne ZŠ na sídl. Západ. Šišky išli na dračku a o spravodlivé rozdelenie pre všetkých sa postarali pracovníci CVČ Trstená.

Text: Rastislav Blaško, foto: J. Jankola