Rytmus z Oslian a hostia

n 5.3.2015 8:00 - Nové Mesto nad Váhom

V sále Mestského kultúrneho strediska v Novom Meste nad Váhom vystúpila hudobná skupina Rytmus Marián a Daniela z Oslian so svojimi hosťami Majou Velšicovou a Ľudovítom Kašubom.

Skupina vznikla v roku 1990 v obci Oslany v okrese Prievidza. Zakladajúcimi členmi kapely boli Marián a Milan Maňo spoločne s Kamilom Hudecom. V septembri v roku 1996 natočili svoj prvý album v ľudovom štýle pod názvom Moja milá frajárečka, čím sa stali známi a populárni širokej verejnosti. Pre dobrú odozvu poslucháčov a predaj CD nosičov sa začali venovať uvedenému štýlu a bolo im umožnené vydávať ďalšie nahrávky v tomto štýle. V roku 2001 skupina Rytmus vyhrala prestížnu cenu SOZA za najhranejšiu skladbu na Slovensku, pod názvom 60-tka, známu najmä z rádií. Rytmus z Oslian v súčasnosti tvoria manželia Marián Maňo a Daniela Maňová.

Návrat po desiatich rokoch

Kapela však vznikla oveľa skôr, v minulosti hrávala na mnohých svadbách, tanečných zábavách a iných hudobných podujatiach. Jej pôsobenie bolo veľmi populárne v širokom okolí. V jej radoch sa vystriedalo viacero vynikajúcich hudobníkov. Na začiatku 80-tych rokov, keď skupina ukončila svoje pôsobenie, sa ich verní fanúšikovia museli zmieriť so skutočnosťou, že Rytmus je už minulosťou. Vtedy ešte nik netušil, že pojem Rytmus Oslany sa o desať rokov opäť začne vracať na pódiá.

Zabáva ľudí

Na pódiu vystúpila aj rodáčka z Partizánskeho Maja Velšicová, ktorá prekypuje optimizmom a väčšinu času venuje organizovaniu diskusných večerov pre staršiu generáciu. Celý svoj umelecký život sa snaží zabávať ľudí, vytvárať okolo seba dobrú náladu, nielen humorným slovom, ale aj svojimi piesňami.

Text: (sm), foto: autor