Inšpiratívny večer mladých

n 6.2.2015 11:14 - Trstená

Koncom januára sa v Trstenej uskutočnila konferencia K.R.O.K. – inšpiratívny večer, na ktorom sa predstavili ľudia, ktorí robia veci inak.Druhý ročník konferencie spolu pripravili združenia V.I.A.C. z Trstenej a Harlekýn z Nižnej, v spolupráci s mestom Trstená. Sála kultúrneho domu privítala viac ako 270 návštevníkov.

Zámerom podujatia bolo predstaviť divákom životné príbehy ľudí, ktorí sa nebáli urobiť v živote prvý krok tým správnym smerom, za svojimi snami, ktorých krédom je nevzdať sa, veriť vo svoje rozhodnutie, mať odvahu robiť veci inak a zmeniť všednú každodennosť. Pozvanie prijali siedmy hostia z celého Slovenska, z rôznych oblastí spoločenského života.

Svetobežník rozprával

Ako prvý sa predstavil Jakub Ptačin – mladý dizajnér, ktorého odvaha kráčať za svojimi snami priviedla až do Sillicon Valley a k spolupráci s celosvetovo známymi firmami. Jakub porozprával divákom najmä o sebavedomí a o tom, že ak sa chceme na niečo sťažovať, tak najlepší spôsob ako na to, je začať meniť veci okolo seba. Svojim dynamickým a vtipným prejavom správne naštartoval publikum.

Po ňom vystúpila mladá módna návrhárka Silvia Vilčinská: „Od malička som sa hrala s bábikami na princezné. Ale ja som bola tá, ktorá chcela tie princezné obliekať.“

Silvia priam raketovo vyštartovala za svojimi snami. Dievčina z oravskej dediny sa nezľakla veľkého sveta a jednoducho začala robiť to, čo ju nesmierne baví a v čom je dobrá. V roku 2014 vyhrala cenu Módny návrhár roku a na Bratislavských módnych dňoch získala cenu Nová tvár módnej scény. Spolupracuje s rôznymi módnymi salónmi, módnymi časopismi či spoločnosťami.

Okrem navrhovania sa venuje tiež maľbe obrazov a za pár týždňov ju čaká stáž v Ríme a študijný pobyt v Londýne.
Silviu vystriedal na pódiu Martin Šturek, predseda Rady mládeže žilinského kraja. Ten vyjadril svoje skúsenosti slovami: „Odvaha, viera a ochotní ľudia dokážu veľké veci!“ Od študentských čias sa venuje práci s mladými ľuďmi a rozhodnutiu, že svoj čas a dary, ktoré dostal, využije v prospech komunity, v ktorej žije. Divákov zaujala hlavne snaha pomáhať rodinám, ktoré sa starajú o deti s onkologickým ochorením v programe Krtko v sieti.

Propagátor historických pamiatok

Ako štvrtý sa predstavil Dominik Souhrada, športovec, ktorý svoje nadanie využil na propagáciu historických pamiatok a turistických krás Slovenska. Spolu s kamarátmi natočili video, v ktorom pomocou efektných športových kúskov (hlavne freerunningu a parkouru) predstavili najväčšie turistické atrakcie. Video malo na internete tisíce pozretí . To im neskôr umožnilo natočiť program Castle Run, kde predstavili 8 najznámejších slovenských hradov. Svoje rozprávanie spestril športovými ukážkami – na pomoc si priviezol aj mladých športovcov z Freerun Slovakia Trenčín. Ich športové výkony, pri ktorých máte dojem, že pre nich gravitácia neexistuje, nadchli celú sálu.

Aj kapucín

Z úplne iného súdka bol príspevok kapucína Martina Turošáka, človeka, ktorého jednoduchý a skromný prístup k životu ukázal mladým ľuďom, že žiť sa dá naozaj aj „inak“. Jeho rozprávanie o tom, čo dnes človeka núti zanechať všetko, aby objavoval a spoznával sám seba, ako prejsť pešo 2 500 km cez štyri krajiny za 100 dní , presahovať svoje limity a ako púť z Levoče do Santiago de Compostela zmenila život jemu a ostatným pútnikom – toto všetko ešte veľmi dlho rezonovalo v mysli všetkých divákov.

Až do OSN

Skromného kapucína vystriedala Hana Skljarszka – mládežnícka delegátka OSN, ktorú jej odvaha dostala do New Yorku, kde mala vystúpenie pred zhromaždením OSN. „Chcem byť inšpiráciou a motivovať mladých ľudí k tomu, aby začali sami meniť veci vo svojom okolí. To, že vášnivo rada debatuje, bolo jasné z celého jej príspevku. Sedmicu hostí uzavrel mladý úspešný podnikateľ Michal Meško, všetkým študentom známy ako zakladateľ stránky referáty.sk a kníhkupectva Martinus.

Diváci veľmi ocenili, že si medzi svojimi zahraničnými cestami a plným pracovným nasadením našiel čas na to, aby mladým ľuďom z Oravy odovzdal svoje skúsenosti, ako sa nebáť, nevzdávať sa a vybudovať úspešnú firmu. Na záver hosťom poďakovali mladí dobrovoľníci z OZ V.I.A.C. (pracujúci pod názvom Akčná skupina Kamoši), ktorí celú konferenciu pol roka pripravovali a aj moderovali. „Chceli sme divákom predstaviť ľudí, ktorých životný príbeh môže byť inšpiráciou, chceli sme mladých ľudí naštartovať a ukázať im, čo všetko sa dá dosiahnuť, keď človek neostane len nečinne sedieť. Inšpirovať ich v spôsobe myslenia, v spôsobe, akým sa dá nad vecami premýšľať. Ukázať, ako sa dá pozerať na prekážky, ktoré život prináša, ako sa tieto prekážky môžu stať výzvou a ako sa nedostatok môže stať výhodou,“ povedal Branislav Kožuch, hlavný iniciátor podujatia. „Myslím, že náš zámer, aby ľudia dnes večer odchádzali plní nadšenia a odvahy ísť za svojimi snami, sa nám podarilo naplniť. A už teraz začíname rozmýšľať, kto bude našim hosťom na treťom ročníku konferencie K.R.O.K.“

Tatiana Petrovičová, foto: autor