Viac foto v galérii

Príliš komplikované toalety

n 26.3.2014 9:59 - Dolný Kubín

Mesto otvorilo verejné toalety za kinom Choč v roku 2011. Po roku bola ich pravidelná prevádzka obmedzená len na letnú turistickú sezónu a príležitostné spoločenské podujatia na námestí. Samospráva s takýmto režimom počíta aj v tomto roku.

Niektorí Dolnokubínčania nechápu zmysel investície, ktorá je pre ľudí väčšinu času nedostupná. „Tieto toalety by mali fungovať, veď na to boli postavené. Mesto muselo rátať s tým, že ich prevádzka aj niečo stojí,“ myslí si Dolnokubínčan Ľuboš Kysel. Aj Michaela Piskorová z Dolného Kubína to vníma podobne. „Čo bolo vytvorené pre ľudí, má byť pre nich aj sprístupnené.“


Investícia a jej prospech


Výstavba nových verejných toaliet bola naplánovaná v rámci rekonštrukcie Hviezdoslavovho námestia. Ich vybudovanie stálo 104 124 eur. Adekvátnosť celkovej sumy stavby nechce súčasné vedenie mesta hodnotiť. Tvrdí však, že stavba prešla verejným obstarávaním, k investícii sa mohli vyjadriť aj občania. Celoročný chod toaliet stál 12 500 eur a aj preto mesto upravilo ich prevádzku. „Hlavným dôvodom bolo ich nedostatočné využívanie občanmi a návštevníkmi mesta. V priemere ich využilo päť až šesť ľudí denne. Príčinou bolo aj zníženie podielových daní od štátu,“ povedal primátor mesta Dolný Kubín Roman Matejov. Dodáva, že samospráva prevádzkuje verejné WC aj na Aleji slobody a na Slovensku máloktoré mesto prevádzkuje dvoje verejných toaliet.
Podľa Matejova je dnes ťažké niekoho viniť. „Nikto nemohol pred piatimi či šiestimi rokmi predpokladať dôsledky finančnej krízy aj v oblasti návštevnosti nášho mesta. Je však dobré, že sa podarilo v minulosti zohnať financie z eurofondov na vybudovanie týchto toaliet. Keď sa podarí oživiť cestovný ruch, určite budú veľkým prínosom aj v zimných mesiacoch.“


Otvorené ztiaľ príležitostne


Verejné toalety za kinom Choč sú otvorené príležitostne. Naposledy boli prístupné počas minuloročného jarmoku. Mesto ich plánuje prevádzkovať aj tento rok, ale iba počas letných mesiacov a Dní mesta. „Je to ale podmienené schválením príslušnej finančnej čiastky mestským zastupiteľstvom,“ spresňuje Matejov. Možnosť predaja verejných toaliet nateraz odmieta s tým, že je samospráva viazaná prísnymi pravidlami z Európskej únie, ktorá poskytla na výstavbu väčšinu finančných prostriedkov a do piatich rokov objekt nemožno odpredať. Možné riešenie tohto problému vidí vo využití voľného priestoru v kine Choč na vybudovanie komunitného centra. To by pomáhalo občanom v rôznych životných situáciách s možnosťou vrátiť sa k pracovným návykom aj formou práce pri chode verejných toaliet. „Takto by sa dali znížiť prevádzkové náklady aspoň čiastočne. Na vybudovanie komunitného centra však treba vstupnú investíciu, o ktorú žiadame Fond sociálneho rozvoja.“ dodal Matejov.

Text a foto: jogr