Lyžiar Marek Kubačka

n 27.3.2014 14:56 - Dolný Kubín

Napriek tomu, že prišiel v mladom veku o zrak a zrútil sa mu svet, neprestal so svojou najväčšou záľubou – lyžovaním. Dnes má Marek Kubačka z Dolného Kubína za sebou už svoju tretiu paralympiádu.

O zrak prišiel ako 9-ročný, keď mu počas opekania s priateľmi v lese vybuchla pred očami nádoba so sprejom. Mladému chlapcovi sa zmenil život od základov. Farebný svet nahradila čierno čierna tma. Ani takýto hendikep ho neodradil od jeho hobby a v lyžovaní chcel pokračovať ďalej aj po úraze. Marekov otec chcel svojho syna podporiť, a tak sa skontaktoval s človekom, ktorý navádza na svahu nevidiacich. Jozef Cirbus, riaditeľ strednej školy v Levoči nakoniec sprevádzal Mareka celých deväť rokov.

Dôležitý hlas navádzačky


Neskôr ho vystriedala mladá lyžiarka Natália Karpišová, ktorá mu robila navádzačku aj na tohtoročnej paralympiáde Soči. Mladý lyžiar pritom paraolympiádu absolvoval už po tretíkrát, po účasti v Turíne v roku 2006 a vo Vancouvri v 2010. S Natáliou tvoria zohratú dvojicu tri roky a so spoluprácou neplánujú prestať. Komunikujú spolu prostredníctvom mikrofónu. Jej hlas je na svahu Marekovými očami, stačí na chvíľku stratiť kontakt a môže skončiť mimo trate. Na kopci zažili už aj nehodu. Natália sa pri zjazde obzrela za Marekom, skrížili sa jej lyže a on do nej narazil. Našťastie sa to zaobišlo bez vážnejších zranení. Dokonca aj 17 ročná lyžiarka si vyskúšala jazdu v tme, ocitla sa však niekde v lese. Sympatická dvojica sa začala na paralympiádu pripravovať od júna. Prvé sústredenie po mesačnom oddychu absolvovali v Litve a o dva mesiace vycestovali do Austrálie. Medzi štartujúcimi v Soči mal 25-ročný kubínsky zjazdár najväčší hendikep, no napriek tomu získal výborné ôsme miesto a vybojoval si svoj doposiaľ najlepší paralympijský výsledok. Za sebou ma aj ďalšie úspechy. Vo svetovom pohári, ktorý sa konal v austrálskom Threbdo získal tretie miesto a bronz si odniesol aj z rakúskeho Kuhtai.

(mj)