Slávka Sudorová: Ďakujem všetkým, ktorí mi dôverujú

n 26.1.2015 8:00 - Turčianske Teplice

Učiteľka na Pedagogickej a sociálnej akadémii v Turčianskych Tepliciach Slávka Sudorová je súčasne tanečníčka, speváčka a po novom už aj poslankyňa Mestského zastupiteľstva. Čo nám o sebe prezradila táto talentovaná a milá obyvateľka nášho mesta? Dozviete sa v nasledujúcom rozhovore.

 

Popri práci sa venujete, okrem iného, skupine orientálnych tancov, môžete nám túto skupinu trochu predstaviť?

Tancujem v skupine Amirah, ktorú sme spoločne s Peťou Poništovou, Gabikou Bobčekovou a Miškou Matulovou založili v roku 2008. Vystupovali sme však aj predtým pod názvom Gordana. O niečo neskôr sa k nám pridala Mirka Kubíková, ktorá s orientálnymi tancami začala u mňa na krúžku orientálnych tancov. Tie vediem v PaSA doteraz. Teší ma, keď zistím, že moje bývalé študentky, aj po skončení našej školy, pokračujú v tréningoch v iných mestách, príp. už vedú svoje tanečné krúžky. Aj ďalšie členky Amirah organizujú kurzy orientálnych tancov pre verejnosť: Peťka v kúpeľoch a Gabika v telocvični gymnázia, v priestoroch OZ Fatra. Naša skupina ponúka vystúpenia moderného a klasického orientálneho tanca, folklórnych egyptských tancov, ako aj rôzne tanečné fúzie. Pozývajú nás na rôzne plesy, firemné večierky, vernisáže, narodeninové oslavy apod. Zaujímavé je, že sme často „narodeninovým darčekom“ pre pánov v rokoch, ako inak, od manželiek. Aké sme my, slovenské ženy, prajné a tolerantné...

Plánujete s vašou skupinou nejaké vystúpenia alebo zaujímavé akcie?

Vo februári nás čakajú plesy v Zlatých Moravciach, v Martine a v Tepliciach. Rady by sme pokračovali aj v našom tanečnom festivale YA ELBI (Moje srdce), s ktorým sme začali v októbri minulého roku. Presvedčil nás záujem Tepličanov, ktorí sa prišli pozrieť na tento, pre nás Európanov, exotický druh tanca.

Nedávno ste sa stali poslankyňou Mestského zastupiteľstva, aké sú vaše ambície v ňom?

V prvom rade sa chcem poďakovať všetkým, ktorí mi dali dôveru v tomto volebnom období. Vážim si to. Ako som už počas kampane uviedla, zameriam sa na oblasť kultúry a školstva. Treba zrekonštruovať strechu Galérie Mikuláša Galandu, podporiť pri kultúrnych a iných podujatiach talentovaných mladých umelcov, športovcov, študentov z nášho regiónu. Nadviazať spoluprácu s kúpeľmi, a to nielen v oblasti kultúry, ale hlavne pri rekonštrukcii centra Turčianskych Teplíc. Stav chodníkov a ciest v tejto časti je naozaj zanedbaný. Teším sa na spoluprácu s mestským študentským parlamentom, ale aj s inými občianskymi združeniami mesta, napr. OZ Fatra, Klub dôchodcov a i. Keďže som sa stala predsedníčkou Komisie pre mestskú časť Turčianske Teplice 1, budem sa s ostatným členmi tejto komisie sústreďovať na riešenie problémov, ktoré budú trápiť ľudí v tejto časti. Mám čo robiť, uvedomujem si, že bez spolupráce s ostanými poslancami a občanmi nášho mesta to nepôjde.

A čo vaša spevácka kariéra?

Bola. Sem-tam si ešte zaspievam na nejakej mestskej akcii a keď ma žiačky na konci hodiny uhovoria, rada im zanôtim. V triedach je super akustika. Keď je čas, prejdem si všetky piesne z mojich dvoch albumov, aby hlasivky a textová pamäť nezleniveli. Doba, keď som uprednostňovala spev, je dávno preč. Bolo to poučné, zábavné a zaujímavé, ale treba sa posunúť ďalej.

Ako trávite váš voľný čas? Zostáva vám popri takej pracovnej vyťaženosti nejaký?

Voľné chvíle rada trávim s rodinou a priateľom. Najradšej chodíme do prírody, na prechádzky, keď sa dá, tak na bežky, lyžovať sa. Poteší ma aj také „babské stretnutie“ s priateľkami, kolegyňami pri kávičke, vínku, keď preberáme kde, kto , prečo, ako, začo a tak. A často rozmýšľam aj nad tým, čo by som zjedla, aby som schudla. Som totiž veľký labužník. Oddýchnem si tiež pri dobrej knihe, mám rada severskú literatúru, najmä detektívky.

(ama), foto: archív S. S.