EXKLUZÍVNE: Odobratie Gabčíkova ENEL-u nás môže vyjsť na 500 miliónov! Chystá sa tajná privatizácia?

n 11.12.2014 12:33 - Slovensko

Štát sa rozhodol vypovedať zmluvu Slovenským elektrárňam o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Slovákov môže tento špás stáť až pol miliardy eur. Chystá sa tajná privatizácia?

Na vypovedanie zmluvy existujú podľa predsedu vlády tri dôvody. „Slovenské elektrárne, teda jeho majoritný vlastník talianska spoločnosť Enel nám odmieta poskytovať elementárne údaje a informácie, ktoré by nám umožnili zistiť, do akej miery je rozdeľovanie zisku z vodnej elektrárni spravodlivé alebo nespravodlivé pre štát,” druhým dôvodom je podľa neho skutočnosť, že firma nepripravila žiadne plány rekonštrukcie a opráv.

Tretím dôvodom je, že firma Enel mala štátu ročne platiť 5 miliónov eur za údržbu súvisiacu s prevádzkou Vodného diela Gabčíkovo, a túto povinnosť si podľa premiéra taliansky investor neplní.
 

ZAUJME VÁS: Megaprojekt krytej zjazdovky v Petržalke je čiernou stavbou. Bude sa búrať?

Všetky obvinenia odmietajú

Slovenské elektrárne všetky argumenty predsedu vlády o údajnom porušovaní zmluvy o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo odmietajú. „Opätovne zdôrazňujeme, že sme vždy konali v súlade s požiadavkami a dohodami manažmentu elektrárne. Očakávame oficiálne oznámenie výpovede a nevylučujeme, že podnikneme právne kroky na ochranu našich práv,” hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová.

Pri tomto, podľa Slovenských elektrární, neodôvodnenom vypovedaní zmluvy, bude musieť štát spoločnosti Enel zaplatiť 150 miliónov eur . Keďže zmluva bola uzavretá na dobu tridsať rokov je veľmi pravdepodobné, že Enel si bude nárokovať aj vyplatenie ušlého zisku. V tom prípade, by sa celá suma mohla vyšplhať až na 500 miliónov eur.
 

POZRITE SI: Slovensko čaká biomasaker, varujú aktivisti. Výrub lesov je vraj alarmujúci!

Tajná privatizácia?

Podľa Slovenských elektrární nie je na odstúpenie zmluvy logický dôvod. Nemá to opodstatnenie a štát to bude stáť veľké peniaze.

Náš zdroj, blízky Slovenským elektrárňam, tvrdí, že v Gabčíkove sa obávajú aj ďalších skutočností. Tým, že Gabčíkovo nebude samostatne fungovať, je pravdepodobné, že Vodné dielo odkúpi iný investor. A záujem na tom može mať aj maďarská strana. Čím by opäť Gabčíkovo mohlo veľa stratiť a naopak, maďarská strana by kúpou získala. Súdny spor o Gabčíkovo- Nagymáros totiž nie je vyriešený ani po 25 rokoch.

Čo na to premiér?

Premiér v rámci štvrtkovej hodiny otázok v Národnej rade SR vyhlásil, že vypovedanie zmluvy o prenájme Gabčíkova je najefektívnejšou voľbou. Počas svojho príspevku premenoval Slovenské elektrárne na Talianske elektrárne a poslancom zopakoval dôvody, pre ktoré sa štát rozhodol zmluvu s Enelom vypovedať.

Slovenské elektrárne však naďalej všetky tieto tvrdenia o údajnom porušovaní zmluvy o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo odmietajú. Podľa hovorkyne spoločnosti Janky Burdovej Slovenské elektrárne vždy konali v súlade s požiadavkami a dohodami manažmentu elektrárne.

Podľa štátneho podniku sú problémom platby zo strany Slovenských elektrární, ktoré majú za prenájom vodnej elektrárne na Dunaji platiť. Vodohospodárska výstavba sa sťažuje na neposkytovanie potrebných informácií zo strany Slovenských elektrární. Tiež tvrdia, že Slovenské elektrárne môžu ohroziť bezpečnú prevádzku vodnej elektrárne. Štátnemu podniku sa nepáči, že elektrárne stále nevykonali generálnu opravu turbín. Slovenské elektrárne vtedy všetky obvinenia zo strany štátneho podniku odmietli.

Dlhoročný spor

Zmluvu o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo podpísali v marci 2006, ešte pred ukončením privatizačného procesu, štátny podnik Vodohospodárska výstavba a Slovenské elektrárne. Podpisom zmluvy získali elektrárne právo prevádzkovať gabčíkovskú elektráreň na obdobie 30 rokov. Táto zmluva sa však nepozdávala nastupujúcej prvej Ficovej vláde, ktorá ju v roku 2007 napadla na súde s tým, že ju chcela zrušiť. Doteraz je na súdoch podaných v tejto veci celkovo dvanásť súdnych sporov.

Správu aktualizujeme.
 

Nikola Bučeková, foto: TASR