Ondrej Nagaj: Na Tepliciach ma oslovila najmä príroda a mesto plné zelene

n 5.12.2014 8:00 - Turčianske Teplice

Spisovateľ, učiteľ a významný obyvateľ nášho mesta. Stále aktívny, v plnom nasadení píše nielen knihy s básňami pre deti a mládež, ale aj aforizmy pre dospelých. Presne taký je Ondrej Nagaj, ktorý v rozhovore odpovedal na naše otázky.

Ste rodákom z Ratkovského Bystrého. Prečo ste si ako miesto svojho pôsobenia vybrali práve Turčianske Teplice?

Som Gemerčan, učil som (po vojenčine) na strednej škole v Šafárikove (dnes Tornaľa). Lenže v roku 1968 sa tam vyhrotili šovinistické postoje, necítil som sa dobre. Zmaturoval som so svojou triedou a požiadal o preloženie kdekoľvek na Slovensko. Voľné miesta boli v tom čase v Prievidzi, Námestove a v Turčianskych Tepliciach. A keďže som rok predtým bol v Tepliciach na akomsi metodickom školení slovenčinárov, bez váhania som hlasoval za Teplice. Oslovila ma najmä príroda a mesto plné zelene. Vôbec som si tu nepripadal ako v meste.

Čomu sa v súčasnosti venujete? Môžeme od vás čakať ďalšiu knihu s básňami pre deti?

V súčasnosti som dôchodca, záhradkár a občas aj spisovateľ. Niekedy koncom novembra by sa mala objaviť na knižnom trhu knižka pre deti mladšieho školského veku – Básničkové pochúťky alebo Pochúťkové básničky. Vydavateľom je Tranoscius v Liptovskom Mikuláši.

Čo vás inšpiruje pri písaní básní pre deti?

Zážitky z môjho detstva, detstva mojich synov, nápadov detí na besedách, ale aj čítanie kníh.

Kedy najčastejšie tvoríte?

Sporadicky po celý rok a všade. V záhradnej chatke, v lese pri zbieraní húb, po ceste na bicykli do Michala, doma pri umývaní riadu a často aj v noci, keď sa prebudím a nemôžem zaspať.

V novinách vychádzajú každý mesiac vaše aforizmy alebo podľa vášho pomenovania Posmešníky. Môžeme v blízkej dobe očakávať aj ich knižné vydanie?

Epigramo-aforizmo-posmešníky sa na mňa lepia a ja ich iba zapisujem. Keď ich je už veľa, skúšam im dať knižnú podobu. Koncom tohto roka by mala knižka byť na svete pod názvom Posmešníky zhurta.

Čo vás inšpiruje pri písaní aforizmov?

Bežný každodenný život a zlosť na mnohé udalosti v našom štáte. Politický primitivizmus, ruvačka o moc, honba za peniazmi a majetkami, bezohľadnosť a najmä ľudské vzťahy. Zdrojom námetov sú často zidiotizované noviny, televízia a počúvanie čo si ľudia medzi sebou hovoria.

Aké sú vaše plány do budúcnosti?

Ak bude zdravie, rodinná pohoda a úrodný rok v záhrade, tak možno o dva-tri roky by mohla byť aj knižka. Ale aká, to netuším, ešte som o tom neuvažoval. A možno aj nebude.

Adriana Matulová, foto: autor