Aj sušenie húb má svoje pravidlá

n 18.11.2014 10:31 - Poltár

Usušiť hríby je najobľúbenejšia alternatíva ich použitia. Pri ďalšej úprave ich stačí len na chvíľu namočiť do vody či mlieka a chutia takmer ako čerstvé. No tento proces má svoje presné zákonitosti, ktoré sa oplatí dodržať.

Princíp správneho sušenia húb sa začína hneď po ich nazbieraní. Huby treba od zeme očistiť suchou handričkou, nikdy ich neumývať vodou, natenko nakrájať a poukladať vedľa seba, najlepšie na papier na pečenie tak, aby sa k sebe neprilepili. Huby nemožno ukladať na novinový papier, pretože ten obsahuje rôzne chemikálie. Prilepeniu sa dá predísť ich navlečením na šnúrku a zavesením. Huby sa dokonale vysušia približne za päť dní.

Nikdy nie na slnku

Na sušenie húb je vhodné miesto v tieni, kde prúdi vzduch, pričom treba zabrániť, aby sa na ne prášilo. Nikdy sa ale nesušia na slnku, pretože by sa mohli zapariť. Sušiť ich možno aj v elektrickej sušičke alebo pri nastavení správnej teploty (maximálne do 50 stupňov) aj v rúre. Ak by bola teplota vyššia, zničili by sa v nich všetky významné látky, ako vitamíny, antioxidanty aj stopové prvky. Usušené huby sa najlepšie skladujú v zaváraninových pohároch, ktoré dobre tesnia. V prípade nesprávneho uskladnenia možno prísť o ich celú zásobu. Dokonca aj ich konzumácia môže spôsobiť viaceré vážne zdravotné problémy.

Pozor na pleseň

Ak by tieto postupy neboli dodržané, huby jednoducho splesnivejú. V takom prípade sa jesť určite nemôžu, pretože niektoré plesne sú výrazne toxické alebo karcinogénne. Uskladnené sušené huby môžu v sklenenej nádobe napadnúť mole. Osvedčený spôsob ako tomu predísť, je huby pred ich uložením do nádoby vložiť na plechu do rúry a pri teplote asi päťdesiat stupňov ich ešte minimálne hodinu dosušiť, až kým nie sú úplne krehké.

Dvierka na rúre treba nechať odchýlené. A preventívne pre prípad, že by predsa len nádoba mohla zle tesniť, treba do pohára vložiť bobkový list alebo celé čierne korenie. V skratke možno povedať, že správne usušené huby nepoznajú dátum spotreby. Použiť ich možno aj po desiatich rokoch.

Text: Jana Turčanová, foto: autor