Viac foto v galérii

Dominika Multáňová: Fitnes je môj životný štýl

n 16.2.2014 19:35 - Liptovský Mikuláš

Dominika Multáňová je 21-ročná vysokoškoláčka z Liptova, ktorá dobyla celý svet. Rodáčka z Liptovského Mikuláša je držiteľkou titulov majsterky sveta žien aj juniorov vo fitnes. Oprávnene.

K fitnes cez športovú gymnastiku

Dominika Multáňová mala osem rokov, keď sa začala venovať športovej gymnastike. Už v tomto športe jej to išlo viac, ako dobre. „Na majstrovstvách Slovenska som skončila druhá a v celkovom hodnotení slovenského pohára som bola dvakrát na prvom mieste. Na reprezentáciu mi však chýbali lepšie podmienky. Tie sú len v Bratislave alebo Košiciach,“ vysvetľuje na úvod sympatická športovkyňa, ktorá priznáva, že sa dokonca pohrávala s myšlienkou odísť študovať na strednú školu do Košíc. To sa napokon nepodarilo a aj gymnastika, i keď nie tak úplne, postupne odišla do zabudnutia. V tej chvíli to bola možno škoda, pretože viacerí slovenskí tréneri jej v prípade ideálnych podmienok na trénovanie predpovedali úspešnú kariéru.

Za pol roka  na súťažné pódiá

Písal sa rok 2008 a 15-ročná gymnastka sa vďaka kamarátovi a spolužiačke dostala do posilňovne azda najúspešnejšieho slovenského trénera kulturistov a fitnesiek, Ľubomíra Hečka. Spolupráca tejto mikulášskej dvojice nabrala neskutočné obrátky. „Ani nie po pol roku som stála na súťažných pódiách. Na majstrovstvách Slovenska juniorov som skončila druhá a hneď som sa nominovala na európsky šampionát, kde som sa dostala do finále a obsadila konečnú šiestu pozíciu,“ hovorí o svojom raketovom štarte spokojná Dominika.

Rok 2009 v znamení krízy

I napriek tomu, že Dominika mala od začiatku nabehnuté na veľkú kariéru, bolo obdobie, keď so všetkým takmer "sekla". „Rok 2009 bol pre mňa dosť problematický. Tréner mi povedal, že ak ideme takto pokračovať, tak to radšej nemám ani cvičiť. Strašne zle som zvládala diétu a ani do tréningu som sa nevedela zažrať.“ Ľubomír Hečko tak poslal Dominiku domov a v kútiku duše zrejme dúfal, že mladá Liptáčka si všetko vo svojej hlave prehodnotí a vráti sa s novou motiváciou. Tak sa aj stalo. Pre Dominiku bol fitnes razom životným štýlom.

Magický rok 2013

V období rokov 2010 až 2012 Dominika zaznamenala množstvo kvalitných výsledkov doma i v zahraničí. Ten najväčší vrchol však prišiel vlani, keď mladá dievčina vyhrala všetko, čo mohla. „Na konci roka 2012 sme si s trénerom sadli a zmenili prípravu od základov. Vynechali sme jarné súťaže z dôvodu, aby si telo oddýchlo, a zamerali sa na jeseň. V septembri som vyhrala majstrovstvá sveta žien v Kyjeve, v októbri svetový šampionát juniorov v Mongolsku a medzitým aj Arnold Classic v Španielsku. Chceli sme víťazstvá, ale toto bol doslova šok,“ dodáva s úsmevom v hlase svetová šampiónka, ktorá už teraz myslí na tohtoročné jesenné súťaže v Mexiku a Kanade.

Popri „fitku“ len škola a varenie

Študentka popradského detašovaného pracoviska Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici navštevuje tretí ročník v odbore Ekonomika a manažment podniku, má individuálny plán a píše bakalárku. Na otázku, či pociťuje výhody svojej slávy zo strany profesorov, so smiechom odpovedá: „Všetci ma poznajú a veľmi mi fandia, ale že by mi za dobré meno dávali kredity, tak to nie. Vychádzajú mi maximálne v ústrety, ale všetko si musím zaslúžiť.“ O Dominike Multáňovej je tiež známe, že jej nie je cudzia ani zástera a varecha. „Mám rada varenie a zdravú stravu. Veľa o tom čítam a je to moje hobby,“ dodáva na záver úspešná mladá žena, ktorá môže byť v dnešnej „lenivej“ dobe každému obrovským vzorom a hnacím motorom na prekonávanie samých seba.

Text a foto: Pavol Tomčík