Trápia vás suché a popraskané pery? Poradíme vám

n 31.10.2014 14:49 - Slovensko

Bez balzamu na pery ani nevyjdete z domu? Celoročne bojujete s vysušenými a popraskanými perami? Tým vám organizmus dáva najavo, že s vami nie je všetko v poriadku.

Koža na perách dostáva najčastejšie zabrať vplyvom počasia. Nerobia jej dobre mrazy ani extrémne teplo, oboje vedie k ich vysušovaniu a praskaniu. Ak vás ale vysušené pery trápia celoročne, problém bude zrejme niekde inde. Hebkosť pier nie je daná genetickými preddispozíciami, a teda sa dá ovplyvniť. Okrem počasia sa na perách odráža aj stav vášho tela.

Za všetkým je strava

Pravidlá správnej životosprávy sú nám podstrkované z každej strany. A nie nadarmo. Suché pery často súvisia práve so stravovacími návykmi. „Popraskané pery môžu byť ukazovateľom toho, že vám chýbajú vitamíny skupiny B, zinok a železo,” upozorňuje nutričná špecialistka Zuzana Komurková. Čo všetko v takom prípade robiť?

Prečítajte si tiež: Zvýšený cholesterol vám nemusí len škodiť

„Je potrebné zvýšiť konzumáciu čerstvého ovocia a zeleniny, ako sú špenát, brokolica, kapusta, zemiaky, avokádo a banány,” upozorňuje špecialistka. „Tiež zaradiť do jedálnička strukoviny, orechy, huby, celozrnné obylniny, vajcia, ryby, vnútornosti a pivovarské kvasnice,” dodáva.

Perám ale niektoré potraviny môžu aj škodiť. „Mali by ste z jedálnička vyradiť slané a príliš pikantné pochutiny, a tiež alkohol,” podotýka špecialistka. Problém môže byť aj v nedostatočnom pitnom režime. Skúste si preto strážiť príjem tekutín a denne vypiť aspoň dva litre vody alebo nesladeného čaju.

Možná príčina: Choroba

„Ak sú ale problémy s popraskanými perami a kútikmi úst veľké a dlhodobo pretrvávajúce, môže ísť o signál zápalu v tele, cukrovky či dokonca Crohnovej choroby,” upozorňuje Komurková.

Doktorka Jitka Chalupecká v zimných mesiacoch odporúča mastnejšiu textúru balzamu. „V zložení by nemal chýbať panthenol, ktorý urýchľuje bunkovú obnovu a proces hojenia. Protizápalovo pôsobí bisapol, ktorý ukľudňuje citlivú pokožku,” odporúča.

Na popraskané pery výborne pôsobí kvalitný med, najlepšie od včelára. Poctivý med má protizápalové a antibakteriálne účinky. Pery s ním stačí niekoľkokrát denne potierať a nechať pôsobiť aspoň päť minút. Vhodný je aj panenský olivový olej alebo bambucké maslo, ktoré je preplnené vitamínmi. Tiež si nájdite čas na skontrolovanie kozmetiky. Tá, ktorú používate na pery by nemala obsahovať alkohol.

N.B.