V Kameničanoch vzniknú nové pracovné miesta

n 2.11.2014 13:31 - Ilava

V obci Kameničany v okrese Ilava sa pracuje na dokončovacích prácach výstavby nového skleníka. Objekt sa nachádza v areáli bývalého družstva a jedná sa o najmodernejší skleník určený na celoročné pestovanie rajčín na území Slovenska a Českej republiky.

Prvé sadenice by sa mali vysádzať už tento mesiac, to znamená, že prvé rajčiny sa dostanú k spotrebiteľom približne v období Vianoc. Skleníky majú rozlohu tri hektáre a zaraďujú sa tak medzi najväčšie v Európe. Paradajky budú pestované úplne bez chemikálií a vo veľkých množstvách. Mali by byť určené prevažne pre slovenský trh. Predpokladaný ročný výnos bude 800 ton paradajok ročne. Technológia pestovania bude záležať na teple, ktoré budú čerpať z neďalekej bio plynovej stanice, polievať sa bude dažďovou vodou a svetlo pre rajčiny zabezpečí špeciálne sklo.

Skleníky majú svoje výhody

Skleníky postavila spoločnosť z moravského Hulína, ktorá ich bude aj prevádzkovať. Náklady na celý projekt sa vyšplhali na 4,5 milióna eur. Prácu v objekte nájde približne
30 občanov. Projekt skleník má pre obec viacero prínosov. Primárne sa vyčistil objekt poľnohospodárskeho družstva v obci, ktorý zostal využívaný na poľnohospodárske účely, na ktoré bol vždy určený. Poskytol nové pracovné miesta pre občanov z okolia. Záhradkári však nemusia smútiť. Aj keď sezóna už skončila, chutné, zdravé a hlavne slovenské rajčiny sa čoskoro dostanú aj na náš stôl.

Kristína Štúriková, foto: autor