VIDEO: Zviera nie je vec! Aktivisti organizujú pochody po celom Slovensku

n 23.10.2014 10:27 - Slovensko

Heslom „Pre ľudí v núdzi je tu signál SOS, pre zvieratá by mohol byť ZOOZ“ sa riadia organizované pochody v mnohých slovenských mestách, ktorých cieľom je vyvolať zmenu v zákone. Ako prebiehal prvý pochod v Bratislave?

Návrh Zákona o ochrane zvierat (ZOOZ) pripravila skupina ľudí, ktorým nie sú ľahostajné základné práva zvierat. Pochody organizované naprieč Slovenskom majú upozorniť na potrebu a dôležitosť jeho schválenia parlamentom. V prípade schválenia by sa jednalo o prvý zákon tohto druhu na Slovensku.

Prvý pochod v Bratislave

V piatok (17. 10.) sa pred Národnou radou SR stretli ľudia, ktorým nie je ľahostajný osud zvierat. Zatiaľ ich zákon definuje ako „vec“. Cieľom aktivistov je donútiť poslancov, aby nastolili zmenu v slovenskej legislatíve. Zákon by ma brániť základné práva zvierat a vnímať ich ako cítiace bytosti.

Prečítajte si aj: Prvé na svete! Vyhlásili vegetariánske mesto

Účastníci pochodu sa bezproblémovo, s veľavravnými transparentami presunuli od Bratislavského hradu na Hviezdoslavove námestie, kde bol pripravený sprievodný program. Vyvolali záujem nielen okoloidúcich, ktorí o iniciatíve nevedeli, ale prebudili aj zvedavosť turistov v Starom Meste.

Podpora známych osobností

V dave sa okrem psíčkarov našlo mnoho podporovateľov opätovnej iniciatívy o otvorenie tejto legislatívnej otázky. Bratislavský pochod prišli podporiť aj známe osobnosti – Adela Banášová, Billy Barman, Strapo a Suvereno, kubánsky spevák Eusebio Nicolás Mena a mnoho ďalších.

„Je dôležité si uvedomiť, že tento zákon nie je len o ochrane zvierat. Je to aj zákon o ochrane ľudí, pretože ľudia, ktorí sú schopní utýrať zviera z čistej pasie alebo nudy a ešte im to robí potešenie alebo zábavu, sú jedinci nebezpeční aj pre spoločnosť,“ uviedla členka organizátorského tímu Petra Adamcová.

Lívia Brtáňová, video: Vladimír Labát