Prvé na svete! Vyhlásili vegetariánske mesto

n 9.10.2014 15:00 - Zahraničie

Indickí mnísi držali protestnú hladovku, až pokým vláda nevyhlásila Palitanu za prvé vegetariánske mesto na svete. U moslimov a mäsiarov to však vyvolalo silnú vlnu odporu. Prijali by ste taký krok aj u nás?

Vegetariánske zóny sú dnes bežnou súčasťou mnohých metropol, avšak doteraz na svete chýbalo mesto, ktoré by bolo celé vegetariánske.

Horské mesto Palitana v štáte Gudžarát patrí medzi najsvätejšie mestá v Indii. Až tri štvrtiny obyvateľov tvoria mnísi, ktorí držali protestnú hladovku, až pokým nebolo celé mesto vyhlásené za vegetariánske.

Náboženské dôvody

Džinizmus patrí medzi najstaršie svetové náboženstvá a v Indii ho vyznáva približne 5 miliónov ľudí. Hlavným atribútom viery je nenásilnosť voči všetkým živým bytostiam, s čím súvisí aj kritizovanie zabíjania zvierat.

„Každý na tomto svete – či človek, zviera alebo akékoľvek malé stvorenie – dostal život od boha a nik nemá právo siahnuť mu naň. Ani človek,“ hovorí mních Virat Sagar Maharaj, „takže, kde človek nadobudol presvedčenie, že môže zabíjať iné bytosti?“

„Zohnať mäso nebol v našom meste nikdy problém, aj keď všetci sme si prijali jeho zákaz,“ ozrejmil miestny veriaci Sadhar Sagar. Zástupcovia mesta 14. augusta vydali úplný zákaz predaja mäsa, vajec a zabíjania zvierat na jeho území.

Mnohí nesúhlasia

Pre vegetariánov a veriacich je prijaté rozhodnutie úžasným krokom vpred. Na druhej strane – nachádza aj veľa odporcov. „Keďže v meste nemôžeme predávať ryby, prišiel som o živobytie. Mesto by sa na svoje rozhodnutie malo pozrieť aj z druhej strany a nemalo by konať pod tlakom,“ sťažoval sa rybár Nishit Mehru.

Prečítajte si aj: Kauza Národného pokladu neskončila, no Matica už zbiera ďalší. Posilní ho nový orgán

Palitana má približne 65-tisíc obyvateľov, z čoho 25 % sú moslimovia. Miestny moslimský náboženský učenec Syed Jehangir Miyano nesúhlasí so zákazom: „Existuje toľko ľudí, ktorí žijú v tomto meste, a mnohí z nich nie sú vegetariáni. Zakázanie jedenia mäsa je porušením ich práv. Žijeme v tomto meste po celé desaťročia. Takýto náhly zákaz nie je správnou voľbou."

lb, foto: worldcrunch.com