Prvou výstavou v suteréne Tatranskej galérie je Anjel Vianoc

n 17.2.2014 14:13 - Sobrance

V zrekonštruovanom suteréne Tatranskej galérie v Poprade sprístupnili dnes prvú výstavu. Pozostáva z najlepších prác súťaže Anjel Vianoc, do ktorej sa v minulom roku zapojil rekordný počet detí, nielen zo Sobraniec.

„Tento priestor sme nazvali v anjeličkove, keďže je tu veľa anjelov v rôznych podobách. Do súťaže sa nám počas uplynulého ročníka prihlásil rekordný počet škôl, až 55 z celého Slovenska, od Sobraniec až po Bratislavu,” uviedla riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková. Viac ako 1000 prác poslalo 909 detí. Podľa riaditeľky bolo ťažké vybrať tie najlepšie, aj preto udelili celkovo asi 100 cien v piatich rôznych kategóriách. „Chcem poďakovať predovšetkým pedagógom, pretože je to predovšetkým ich zásluha, že takto krásne vedú deti k umeniu. Okrem dvojrozmerných plošných prác prišlo v tomto roku aj veľmi veľa priestorových, vyrobených pomocou kašírovanej techniky, máme jedného aj kovaného anjela zo strednej umeleckej školy. Podoby anjelov sú rôzne, od maličkých závesných až po veľké plastiky, ktoré robilo viacero detí,” dodala Ondrušeková. V rámci výtvarnej prezentácie nechýbali klasické výtvarné techniky, maľba, kresba, všetky druhy grafických techník, ako aj keramika, kombinované techniky, fotografia, maľba na sklo, drevorezba a mnohé nové výtvarné formy ako napr. anjel z cestovín, cesta, textilu či anjelské leporelo.

Výstava potrvá až do konca marca

Galéria napokon dve práce ohodnotila ako najlepšie. Jednou z nich bol kovaný anjel, ktorého vyrobila skupina chlapcov. „Druhú hlavnú cenu získala výtvarná práca dvoch dievčat. Tatiána Lichvárová a Mária Majerčáková, obe zo Základnej umeleckej školy Fantázia vo Svite, urobili dvoch anjelikov krásnym detským spôsobom, no zároveň je to veľmi pekná výtvarná práca. Tieto anjeliky boli napokon aj na diplomoch, ktoré sme dnes deťom odovzdali,” priblížila riaditeľka. Suterén galérie rekonštruovali niekoľko rokov, v minulosti slúžil ako sklad. „Prerobili sme ho na priestor, ktorý bude okrem výstav slúžiť mladým umelcom ako umelecký klub a kaviareň,” uzavrela Ondrušeková. Súťažné výtvarné práce budú v anjeličkove, nachádzajúcom sa v obnovenom suteréne Tatranskej galérie, vystavené do konca marca.

TASR