Viac foto v galérii

Šanca pre amatérskych volejbalistov

n 28.8.2014 14:38 - Banská Štiavnica

Priaznivci volejbalu v Banskej Štiavnici síce nemajú možnosť chodiť na kvalitné súťažné stretnutia v podaní profesionálnych tímov, ale vymysleli si niečo lepšie. Ak sa nemôžu chodiť na dobrý volejbal dívať, tak si ho rovno zahrajú. Slovo dalo slovo a dobrý nápad sa ujal. Vznikla Mestská volejbalová liga a my sme sa porozprávali s jej súčasným organizátorom Matúšom Turányim.

Mestská volejbalová liga je zaujímavá myšlienka uvedená do praxe. Má za sebou dva úspešné ročníky a vy pripravujete organizáciu tretieho.

Prvý ročník Mestskej volejbalovej ligy v Banskej Štiavnici sa začal pred dvomi rokmi v jeseni a momentálne sa zaoberáme prípravou tretieho. Premiérovo ho organizovali Katarína Debnárová a Ingrid Kosmelová. V meste je komunita amatérskych hráčov volejbalu, ktorí sa stretávali na rôznych turnajoch, ale bola tu myšlienka pravidelných športových konfrontácií na ihrisku. V prvom ročníku súťaže nastupovalo šesť tímov, v druhom o jeden menej, teda päť. Tretí ročník štartuje v jeseni, takže ešte nevieme, koľko tímov sa nám do súťaže prihlási. Pri organizácii amatérskych volejbalových turnajov v meste sa vždy nazbieralo od šesť do osem tímov, takže určitá amatérska volejbalová základňa tu je. Veď Mestskú ligu hrajú hráči vo veku od dvadsať rokov až po dôchodcov. Najstarším hráčom prvého ročníka bol 63-ročný Marián Kubala.

Vráťme sa ešte k dvom uplynulým ročníkom.

V prvom ročníku sme hrali mix volejbal systémom tri plus tri – teda traja muži a tri ženy. V druhom nastala zmena, v družstve hrali štyria muži a dve ženy. Je trochu problém nájsť dostatočný počet žien do všetkých tímov. V prvom ročníku sme hrávali zápasy každú sobotu, čo bolo časovo dosť náročné. Preto sme sa rozhodli, že druhý ročník budeme hrávať turnajovým spôsobom raz za mesiac. Odohrali sme viac zápasov v jeden deň. Hrali sme systémom na dva vyhraté sety, za každý vyhratý set bol bod. Takže výsledky boli 2: 0 alebo 2:1.

Každý ročník organizuje niekto iný zo zúčastnených, taká je dohoda. Tretí ročník pripadol organizačne vám. Ako to s ním zatiaľ vyzerá?

Začíname na jeseň, zrejme v októbri. September je na školách ešte hektický a my si potrebujeme zabezpečiť telocvičňu. Každý ročník sa hrá v inej, záleží na tom, ktorú organizátori vybavia. Preto začiatok bude až v októbri. Tento ročník budeme hrať v telocvični Strednej odbornej školy lesníckej v Banskej Štiavnici. Je to najväčšia telocvičňa v okrese a budú tam zrejme aj najlepšie podmienky. V uplynulom ročníku štartovalo päť tímov, ale chceme, aby ich v nasledujúcom hralo aspoň šesť. Je to lepšie aj vzhľadom na väčší počet zápasov. Nové tímy majú u nás dvere otvorené, ideálny počet by bol osem družstiev, ale môže ich štartovať aj desať. Určite je tu šanca pre ďalších amatérskych volejbalistov. Hrať budeme systémom jeseň – jar a spolu by sme mali odohrať osem turnajov.

Pomáha vám nejakou formou aj Mesto Banská Štiavnica?

Pomáha, podporuje nás finančne. Musíme však dodržať dve podmienky. Účastníci podujatia musia mať trvalý pobyt v okrese Banská Štiavnica a sme povinní zorganizovať v meste dva žiacke volejbalové turnaje.

Finančná pomoc od mesta na celkové pokrytie nákladov spojených s organizáciou podujatia zrejme nestačí...

Ostané náklady rozložíme na každého hráča formou štartovného na začiatku ligy. Ak nejaké financie ostanú, dokúpime za ne lopty, siete, píšťalky. Aby sme boli v tomto smere sebestační. Štartovné nie je vysoké, vychádza to na päť eur na hráča. Za celý ročník to naozaj nie je veľa.

Ľubo Homolka