Viac foto v galérii

Dobré výsledky možno dosiahnuť aj v zhoršených podmienkach

n 19.8.2014 7:13 - Zvolen

Atletika má vo Zvolene bohatú tradíciu siahajúcu už do roku 1924 a jej zástupcovia patrili často k najlepším na Slovensku. Veď kto z priaznivcov atletiky by nepoznal Evu Gleskovú – Lehockú, ktorá patrila v behu na 100 m k svetovej špičke a štartovala na troch olympiádach? Odchovancom tunajšej atletiky je aj náš úspešný štvorstovkár Jozef Kucej.

Čo však súčasnosť? Aká je? O tom sme sa porozprávali s Danicou Sokolíkovou, zakladateľkou a konateľkou Atletického klubu Danica Zvolen.

Situácia sa vyvinula tak, že ste založili nový klub na báze občianskeho združenia AK Danica.

Boli sme dve, spoluzakladateľkou klubu je aj Anna Národová. Ja som odchovankyňa zvolenskej atletiky a po roku 1989 sa atletický klub Lokomotíva začal uberať nesprávnym smerom – prišiel o atletickú dráhu a problém nastal aj s funkcionárskymi kádrami, keď oddiel skončil. Vtedy vznikla myšlienka založenia nového klubu Danica, a tú sme v roku 1996 aj zrealizovali.

Plán bol desať – pätnásť atlétov, popri ktorých by som mohla trénovať aj ja ako veteránka. Každoročne štartujem na majstrovstvách sveta a Európy veteránov a atletike sa aktívne venujem viac ako päťdesiat rokov.

Darilo sa vám?

Raz s väčším úspechom, inokedy s menším. Ale fungujeme dodnes. Trénerskej práci sme sa venovali ja, Anna Národová a Marián Gruľa. Boli sme prednostne orientovaní na deti, ale pretekali sme aj my traja vo veteránskej kategórii. Preto sa k nám začali pripájať ďalší veteráni zo Zvolena a okolia, dnes ich máme v klube osem.

Najskôr u nás trénovala stredoškolská mládež, no postupne nám začali pribúdať aj deti zo základných škôl. Keďže sme ako tréneri a funkcionári robili zadarmo, bolo to prijateľné aj pre tieto deti. Dnes je členské 30 eur a deti musia mať vzdelávacie preukazy, na základe ktorých dostaneme lacnejšie telocvičňu.

Aké je zloženie členov klubu?

Máme v ňom kategórie mladších a starších žiakov. Starší štartujú v kraji ako družstvo a zatiaľ sa držia na treťom mieste v konkurencii dvanástich družstiev. Súťažia aj staršie žiačky a družstvo dorastencov, ktoré je v kraji rovnako tretie. Štartujeme aj v individuálnych súťažiach na majstrovstvách Slovenska a kraja, odkiaľ už nosíme medaily.

Na halových majstrovstvách republiky starších žiakov vyhral Lukáš Koreň beh na 300 m a vyhral aj majstrovstvá kraja, na ktorých Lukáš Hronček vyhral 1 500 m. Ema Murgašová bola u mladších žiačok druhá v behu na 150 m a tretia na 60 m prekážok. Taktiež Radoslav Franko z prípravky získal až tri medaily.

V kategórii dospelých nás reprezentuje kladivár Rastislav Kohút, tohtoročný akademický majster Slovenska. Dokopy máme 40 členov, všetko aktívnych atlétov a dali sme vyškoliť aj rozhodcov.

Výsledkovo sa vám darí, zodpovedajú tomu aj podmienky?

Výsledky sú naozaj veľmi dobré na to, aké slabé podmienky máme. Aspoň nám pribudol tréner Ján Koreň. Problém je v tom, že nemáme tartanovú dráhu a všetky preteky sú už len na tartane. Najbližšia taká dráha je v Banskej Bystrici, za ktorú by sme ako klub museli platiť. Ale chýbajú nám financie, žiadneho sponzora nemáme. Veľmi by sa nám zišiel, podpora z mesta nestačí. Takže to ostáva na pleciach rodičov.