Viac foto v galérii

Šerm je ako šachová partia

n 18.3.2014 17:35 - Krupina

Šerm je športové odvetie, ktoré u nás nie je veľmi rozšírené. Pritom je to šport zaujímavý, náročný na rýchlosť vytrvalosť a techniku. Vo Zvolene majú šermiari bohatú tradíciu a darí sa im aj v súčasnosti. O nej sme sa porozprávali s Petrom Korčokom, prezidentom a trénerom Klubu športového šermu vo Zvolene.


Pozrime sa dozadu na históriu šermiarskeho športu v meste.


Vznikol zhruba pred tridsiatimi rokmi, lenže keď stará generácia prestala športovať, klub mal asi osemročnú prestávku. Zakladateľkou a prvou trénerkou šermiarskeho športu vo Zvolene je Drahotina Horská, ktorá znovu oživila šerm – ako krúžok na strednej škole. Doňho sme sa pôvodne prihlásili a osem až deväť rokov pracujeme a športujeme v súčasnom zvolenskom Klube športového šermu.


Aká je súčasnosť klubu?


Vekové zloženie je od žiakov štvrtého ročníka na základnej škole neobmedzené smerom hore. Šerm je šport vhodný pre každého bez vekového limitu, veď vo svete organizujú súťaže pre veteránov, kam chodia päťdesiat a šesťdesiatroční šermiari. V tomto smere limit nie je. Čo sa členov týka, mnohí nám v súčasnosti z klubu odchádzajúi za štúdiom na vysoké školy mimo Zvolena. Preto sme robili nábor a podporili sme ho reklamou na zvolenskom námestí. Súčasťou náboru bola aj ukážka šermu na siedmej základnej škole. A výsledok? Deväť nových členov, čo považujeme za menší úspech. Takže spolu je nás momentálne do dvadsať členov.


Kde chodíte na súťaže, aká je ich organizácia?

 

Na Slovensku nie je šerm propagovaný tak ako v zahraničí, čo je škoda. V klube máme aj dvoch reprezentantov Slovenska a jeden z nich sa dostal až na majstrovstvá Európy. Súťažíme po celej Európe. V rámci Slovenského pohára súťažíme aj doma v konkurencii slovenských klubov, ktorých je menej ako v okolitých krajinách. Preto sa do hodnotenia Slovenského pohára, okrem domácich súťaží, zarátavajú aj umiestnenia zo zahraničných turnajov v okolitých krajinách, na ktorých slovenské kluby štartujú. Viackrát som sa rozprával na tému, ako by asi dopadlo stretnutie dnešného šermiara so stredovekým. Názory sa rôznili, ale prevládal ten, že dnešný šermiar by svojho predchodcu porazil.


Ako to vidíte vy?


Nie je to porovnateľné. Venujem sa aj historickému šermu a vidím rozdiely. My to dnes berieme ako šport s tým, že súperovi neublížime a ani súper nám. V minulosti išlo o život s cieľom zabiť súpera, aby sme prežili. V športovom šerme ide o dosiahnutie zásahu, napríklad na ruku, zasvieti nám svetlo a potvrdí zásah. V minulosti si šermiar nechal prepichnúť ruku aby mu mohol on prepichnúť súperovi hruď... V tom je rozdiel. Úlohu zohráva kondícia a rýchlosť, neporovnateľne vyššia ako v minulosti. Vtedy boli šermiari statickí, uhýbali sa celým telom a nemali rýchlosť dnešných šermiarov. Na druhej strane, mali lepšiu techniku a viac skúseností s takýmito duelmi.

Ľubo Homolka